Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 12.01.2018

Niemcy: Porozumienie CDU i SPD po rozmowach sondażowych

Niemiecka chadecja (CDU/CSU) i socjaldemokraci (SPD) osiągnęli w zakończonych w piątek rozmowach sondażowych porozumienie w wielu kwestiach polityki zagranicznej i wewnętrznej ewentualnego wspólnego rządu. O rozmowach koalicyjnych w Niemczech mówił w Polskim Radiu 24 Adam Tkaczyk z Fundacji GlobalLab.

Według agencji dpa przywódcy – Angela Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU) i „przede wszystkim Martin Schulz” (SPD) - chcą rekomendować swoim partiom przystąpienie do oficjalnych negocjacji koalicyjnych. Jeśli także grupy robocze obu stron opowiedzą się za negocjacjami w sprawie tzw. wielkiej koalicji, socjaldemokraci ostatecznie zajmą stanowisko na zjeździe 21 stycznia. Dokument podsumowujący te rozmowy będzie podstawą oficjalnych negocjacji koalicyjnych, jeśli ich podjęcie zatwierdzą zjazdy partyjne.

Według Adama Tkaczyka wejście w koalicje z Angelą Merkel zwykle wiąże się z tym, że jej partner słabnie. - Teraz zakończył się pierwszy etap rozmów koalicyjnych. Po upadku rozmów nad utworzeniem koalicji „jamajskiej” z Zielonymi i liberałami z FDP Martin Schulz odżegnywał się, że powtórki „wielkiej koalicji” CD i SPD nie będzie. Jednak presja ze strony socjaldemokratycznego prezydenta Steinmeiera i rzeczywistości politycznej skłoniła SPD do podejścia do stołu negocjacyjnego – mówił komentator.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 do zawarcia koalicji jeszcze długa droga. – Kongres SPD 21 stycznia musi wydać zgodę na rozpoczęcie właściwych rozmów koalicyjnych. Po rozmowach będzie referendum wszystkich członków SPD, czyli prawie 400 tys. osób. Dopiero wtedy, co nie jest przesądzone, SPD zadecyduje czy koalicja będzie zawarta. Celem jest powstanie rządu do świąt wielkanocnych – powiedział Tkaczyk.

Mimo że od wyborów parlamentarnych minęły już trzy miesiące, Niemcy wciąż nie mają nowego rządu. W wyborach do Bundestagu 24 września zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Od 24 października Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie, co ogranicza pole manewru rządu, szczególnie w kwestiach międzynarodowych.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 12.01.2018

Godzina emisji: 13:47