Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 26.03.2018

ABW zatrzymała podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Marek W. miał przekazywać informacje o ważnych kontraktach gazowych i decyzjach Polski w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 rzecznik ministra koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn, a także politolog dr Andrzej Anusz (UKSW), ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister (Instytut Jagielloński) i Piotr Maciążek (portal Energetyka24.pl).
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneKAROL PIECHOCKI/REPORTER/EASTNEWS
Posłuchaj
  • 26.03.18 Stanisław Żaryn o zatrzymaniu Marka W. podejrzewanego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji.
  • 26.03.18 Andrzej Anusz o zatrzymaniu Marka W. podejrzewanego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji.
  • 26.03.18 Łukasz Kister o zatrzymaniu Marka W. podejrzewanego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji.
  • 26.03.18 Piotr Maciążek o zatrzymaniu Marka W. podejrzewanego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji.
Czytaj także

Zatrzymany miał utrzymywać kontakty z oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie. Akcja była skoordynowana ze służbami specjalnymi innych państw Unii Europejskiej.

Jak poinformował w PR24 Stanisław Żaryn, ABW zatrzymała Marka W. 23 marca. - To mężczyzna związany z jednym z resortów gospodarczych. Jest urzędnikiem, który pełnił funkcję w resorcie zajmującym się m.in. sprawami energetycznymi i który w ocenie ABW działał na szkodę RP prowadząc swoje działania związane ze współpracą ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej – mówił ŻarynPodejrzany miał informacje o kluczowych dla polskiej energetyki projektach, był zaangażowany w pozyskiwanie unijnych środków na rzecz projektów dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.

- Zatrzymany usłyszał zarzut popełnienia czynu opisanego w art. 130 Kodeksu Karnego. W sobotę, 24 marca, prokuratura wniosła o jego aresztowanie, do wniosku przychylił się sąd. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 - dodał Żaryn.

Dr Andrzej Anusz podkreślił, że Nord Stream 2 jest "kolejnym elementem uzależnienia Europy - głównie Europy Zachodniej - od rosyjskiego gazu". - Rosja kilkakrotnie używała kurka gazowego jako elementu broni geopolitycznej, broni politycznej. Jeśli faktycznie podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji bardzo interesował się tym, jak Polska będzie przeciwstawiała się tej inwestycji, to widać, że dla wywiadu rosyjskiego ta sprawa jest bardzo ważna i dlatego używa w niej swoich najlepszych szpiegówej - mówił. Ponadto, w opinii dr Anusza, "ciekawe jest to, że osoba zatrzymana to pracownik ministerstwa energii, a nie osoba z zewnątrz".

Z kolei dr Łukasz Kister zaznaczył, że dziś polityka oparta jest wyłącznie o interesy gospodarcze. - Nie da się dziś oddzielić działalności państwa od stabilności gospodarczej, finansowej. Wszystkie podmioty na świecie realizują swoją politykę wewnętrzną i międzynarodową w oparciu o interesy gospodarcze - tłumaczył.

Jego zdaniem, trudno się dziwić, że także Federacja Rosyjska, która od wielu lat boryka się problemami wewnętrznymi i gospodarczymi, realizuje swoją politykę poprzez Nord Stream 2 i szereg innych projektów specjalnych, których celem jest ochrona interesów gospodarczych. - Nie powinno nas dziwić, że Federacja Rosyjska prowadzi swoje operacje specjalne w obszarach, które są dziś najważniejsze z punktu widzenia interesów międzynarodowych - oznajmił dr Kister.

- Być może uda się coś wskórać ws. Nord Stream 2 w aspekcie międzynarodowym, ponieważ Wielka Brytania i państwa, które się wokół niej skupiły są zainteresowane ukaraniem Rosji - stwierdził z kolei Piotr Maciążek.


Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 26.03.18

Godzina emisji: 11:06, 11:15, 13:06, 14:06