Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 03.12.2014

KE zatwierdziła polski program: 0,5 mld euro dla potrzebujących

Komisja Europejska zatwierdziła polski program, mający na celu pomoc najbardziej potrzebującym. W latach 2014-2020 Polska otrzyma ponad 473 miliony euro na rzecz wsparcia żywnościowego osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
KE zatwierdziła polski program: 0,5 mld euro dla potrzebującychIAR/Łukasz Kowalski
Posłuchaj
  • KE zatwierdza polski program pomocy najbardziej potrzebującym - relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Jak poinformowała Komisja Europejska, fundusz będzie w Polsce działał podobnie do poprzedniego programu dystrybucji żywności wśród osób najbardziej potrzebujących, w ramach którego co roku, począwszy od roku 2006, ponad 2,5 mln osób otrzymywało paczki żywnościowe.

Unijna komisarz odpowiedzialna za sprawy społeczne - Marianne Thyssen, wyraziła zadowolenie z przyjęcia polskiego programu operacyjnego, który - jak napisała - "pomoże Polsce przeciwdziałać wysokiemu poziomowi poważnej deprywacji materialnej". Komisarz wysoko oceniła ona również fakt, że szczególną wagę przykłada się do rodzin wielodzietnych i osób bezdomnych, czyli grup doświadczających największych trudności.

Fundusze unijne: negocjacje Polski z KE na finiszu >>>
Dystrybucją żywności będzie się zajmowało ponad 1200 organizacji partnerskich, m.in. organizacje pozarządowe, organizacje pomocy społecznej oraz banki żywności w całym kraju. Ich zadaniem będzie ścisła współpracy z lokalnymi instytucjami pomocy społecznej, które przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego będą realizować działania integracyjne i aktywizacyjne.
Unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen oświadczyła, że wysoko ocenia fakt, iż Polska szczególną wagę w swoim programie przykłada do rodzin wielodzietnych i osób bezdomnych, czyli grup doświadczających największych trudności.
Pomoc dotrze do większej ilości osób
KE podkreśliła, że nowa formuła łańcuchów dostaw żywności ma umożliwić dotarcie do osób bezdomnych i osób najbardziej potrzebujących, również w odległych miejscach. W ramach programu planowane jest też wzmocnienie umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego. Chodzi o specjalne warsztaty edukacji ekonomicznej i programy edukacyjne promujące zasady zdrowego odżywiania i zapobiegania marnotrawstwu żywności.
Uruchomiony w styczniu 2014 r. Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym ma na celu udzielanie niefinansowego wsparcia najbardziej narażonym na ubóstwo obywatelom UE. Na lata 2014-2020 ma do dyspozycji 3,8 mld euro.
IAR/PAP, awi