Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 23.01.2015

Program Inteligentny Rozwój: w oczekiwaniu na decyzję Komisji Europejskiej

Projekt Programu Inteligentny Rozwój (PO IR) został uzgodniony z Komisją Europejską i obecnie przechodzi, w ramach KE, wieloetapowy proces zatwierdzania, którego zwieńczeniem będzie formalna decyzja akceptująca. Negocjacje projektu Programu trwały do 19 grudnia 2014 r.
Program Inteligentny Rozwój: w oczekiwaniu na decyzję Komisji EuropejskiejGlow Images/East News

Tego dnia PO IR został wysłany do Brukseli. Spodziewany termin zatwierdzenia Programu przez Komisję Europejską to koniec stycznia 2015 r.

Drugi pod względem budżetu program realizowany w Polsce

Program Inteligentny Rozwój to drugi pod względem budżetu program realizowany w Polsce na lata 2014-2020. To także największy w skali całej Unii Europejskiej krajowy program operacyjny finansujący badania, rozwój oraz innowacje. Dzięki jego funduszom przedsiębiorcy zyskają szansę na zwiększenie nakładów B+R i współpracę przy projektach z naukowcami na szerszą niż dotąd skalę, co przełoży się na liczbę skomercjalizowanych rozwiązań. Program przyczyni się również do rozwoju innowacyjności firm.

- Dzięki środkom z Programu Inteligentny Rozwój naukowcy i przedsiębiorcy zyskają nowe możliwości prowadzenia wspólnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych. Z efektów tej współpracy za kilka lat będzie mógł skorzystać każdy z nas - podkreśliła minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Umożliwienie przejścia „od pomysłu do rynku”

Program ma umożliwić skuteczne przejście „od pomysłu do rynku”, poprzez przekształcanie pomysłów w niespotykane dotąd produkty, usługi i technologie. Realizowane będą projekty wpisujące się w tzw. inteligentne specjalizacje, czyli w te dziedziny gospodarki i nauki, które stanowią potencjał rozwojowy kraju i regionów.

Finansowanie kierowane będzie również do firm korzystających z usług świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu, w szczególności takie jak parki naukowo-technologiczne czy centra transferu technologii, a także z usług jednostek naukowych, prowadzących prace B+R na zlecenie przedsiębiorstw. Wsparcie tego typu będzie miało charakter popytowy, tzn. zostanie indywidualnie dostosowane do potrzeb firm oraz będzie modelowane w oparciu o sygnały płynące z rynku.

Wybrane instrumenty PO IR kierowane będą do przedsiębiorstw planujących rozszerzyć swoją działalność poza granice kraju oraz współpracujących w zakresie transferu technologii, także z partnerami zagranicznymi.

Część pieniędzy zostanie przeznaczona na działania, których realizacja powinna podnieść pozycję polskiej nauki na arenie międzynarodowej.

Na realizację Programu przeznaczono 8,6 mld euro z Funduszy Europejskich, a więc niemal 36 mld zł.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl , data publikacji: 21.01.2015