Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 24.02.2015

Fundusze UE: chemia i budownictwo wśród inteligentnych specjalizacji Opolskiego

Chemia, technologie budownictwa i drewna, przemysł maszynowy, metalowy i energetyczny oraz technologie rolno-spożywcze to tzw. inteligentne specjalizacje, na który rozwój postawiło Opolskie. Firmy z tych specjalizacji mogą liczyć na więcej unijnych pieniędzy.
OpoleOpolePudelek(Marcin Szala)/Wikipedia/CC

Inteligentne specjalizacje Opolszczyzny zostały wskazane w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego obowiązującej do roku 2020. Zapisano w niej też katalog kluczowych grup technologii. Są wśród nich np. technologie z zakresu chemii organicznej i specjalistycznej; tworzenie produktów chemicznych na bazie surowców odnawialnych; otrzymywanie i przetwórstwo materiałów polimerowych; technologie budownictwa niskoenergetycznego; technologie cementu, wapna i betonu czy drewna; technologie wytwarzania energii, silników czy wysokich napięć; produkcja i przetwarzanie żywności, w szczególności przetwarzanie mleka oraz technologie produkcji roślinnej.
W zespole opracowującym opolską Regionalną Strategię Innowacji był m.in. ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu dr Witold Potwora. Wyjaśniał on, że chodziło m.in. o to, by znaleźć takie obszary innowacyjne, które są już "wytwarzane w regionie w sensie koncepcyjnym". - Szukaliśmy specjalizacji charakterystycznych dla regionu w obszarze nauki. Zestawialiśmy to z tym, czy są one wykorzystywane w praktyce, czyli aplikowane w przedsiębiorstwach regionu oraz czy są eksportowane również poza region w postaci wiedzy czy produktów - wyjaśnił.
Nawiązanie do tradycji regionu
Wskazane w strategii inteligentne specjalizacje nawiązują do tych sektorów opolskiej gospodarki, które mają długie tradycje i od lat rozwijają się w regionie. Przemysł chemiczny to przede wszystkim wizytówka Kędzierzyna-Koźla i okolic. W województwie działa też np. wielu znanych i dobrze prosperujących producentów cementu, kruszyw, materiałów budowlanych, okien czy mebli, a także przedsiębiorstw branży metalowej czy maszynowej. Sektor rolno-spożywczy reprezentują zarówno duże, prężnie działające kombinaty i przedsiębiorstwa rolne, jak i szereg znanych firm branży spożywczej.
Dr Potwora dodał, że w strategii wskazano również na potencjalne inteligentne specjalizacje, do których zaliczono procesy i produkty ochrony zdrowia i środowiska. Zaznaczył, że nawiązują one do prowadzonych i planowanych przez woj. opolskie działań, które mają poprawić sytuację demograficzną regionu, wokół których powstają np. klastry medyczne czy senioralne. - Chodziło zatem również o wskazanie sektorów, które potencjalnie mogą być obszarami rozwoju - wyjaśnił ekspert. Tłumaczył, że firmy działające w branżach związanych z inteligentnymi specjalizacjami powinny być w następnych latach mocniej wspierane.
Nacisk na innowacje
Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła podkreślał, że Unia Europejska - w tym Polska - "w dobie globalizacji muszą postawić na innowacyjne rozwiązania, by sprostać konkurencyjnym gospodarkom Japonii, Stanów Zjednoczonych, czy krajów Azji".
- Stąd konieczność opracowania strategii innowacji, także na poziomie samorządów województw - zaznaczył Buła i wyjaśnił, że właśnie dlatego każde z województw musiało wskazać swoje specjalizacje regionalne.
- Chcąc być konkurencyjnymi musimy wytwarzać myśl technologiczną u nas, tu w regionie. Nie możemy być tylko, jak to było dotychczas, rynkiem zbytu dla pomysłów i produktów innych krajów. Musimy tworzyć własne produkty. Dlatego w ramach specjalizacji regionalnych wyodrębniliśmy specjalizacje inteligentne, w których ta nowoczesna myśl ma powstawać - mówił marszałek.
Ok. 61 mln euro na wspieranie specjalizacji inteligentnych
Dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Karina Bedrunka powiedziała, że woj. opolskie na wspieranie specjalizacji inteligentnych w najbliższych latach mieć będzie ok. 61 mln euro. Zaznaczyła, że firmy czy instytuty, które zechcą po te pieniądze sięgać, wcale nie muszą już mieć technologii wskazanych w strategii - mogą dopiero rozpocząć badania w danej dziedzinie.
Bedrunka tłumaczyła, że UE z dostępnych jej pieniędzy nie mogła wspierać wszystkiego, co dzieje się w gospodarce. "Dlatego zaproponowano, by wspierać to, co w tej gospodarce jest bądź może być innowacyjne - nowe trendy, które przyczynią się do ogólnego rozwoju" - mówiła. Wyjaśniła jednocześnie, że wskazano takie branże, gdzie są już doświadczenia i podstawy ich rozwoju. - Opolszczyzna na przykład słynie z branży budowlanej czy chemicznej - powiedziała.
PAP, awi

/