Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 09.03.2015

Internet: powstanie mapa z białymi plamami dostępu do sieci

16 marca rozpoczną się otwarte konsultacje dot. białych plam na polskiej mapie dostępu do internetu - zapowiedział szef MAC Andrzej Halicki. Chcemy zweryfikować każdy adres - dodał. Resort zbierze też dane od firm na temat ich planów inwestycyjnych w szybki internet.
InternetInternetPixabay.com
Posłuchaj
  • Justyna Romanowska, dyrektor departamentu telekomunikacji MAC: chodzi o zgłoszenie każdego gospodarstwa domowego, które ma problem z szybkim internetem (IAR)
  • Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki: bez dostępu do szybkiego internetu jest teraz według szacunków od kilku do kilkunastu milionów gospodarstw domowych (IAR)
Czytaj także

Halicki zadeklarował, że przewidziane w pierwszej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa duże środki - prawie 1 mld euro - zostaną wydane jak najbardziej efektywnie.
- Trzeba doskonale wiedzieć, gdzie są potrzeby w budowie sieci (internetowej), gdzie są te białe plamy rzeczywiste i wyeliminować obszary, które są np. obszarami planowanych inwestycji, albo dostęp do internetu jest inny, niż siecią stałą - podkreślił szef MAC podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie konsultacji dot. szybkiego internetu w Polsce.
- Będziemy weryfikować każdy adres i każdy dom. Możliwe jest to dzięki ścisłej współpracy z Instytutem Łączności. Oprzemy się o materiały, które już powstają i będą weryfikowane zarówno przez Instytut Łączności, jak UKE. Ale służyć do tego będzie także informacja, która będzie pochodzić bezpośrednio od obywateli - dodał Halicki.

Dostęp do mapy nie będzie ograniczony
Justyna Romanowska, dyrektor departamentu telekomunikacji MAC, powiedziała na konferencji prasowej, że chodzi o zgłoszenie każdego gospodarstwa domowego, które ma problem z szybkim internetem. Na mapie będzie można zaznaczyć każdy budynek, w którym nie ma dostępu do nowoczesnej sieci. Będzie też można odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Dostęp do mapy nie będzie ograniczony.
W kraju trwa budowa tak zwanej sieci szkieletowej. Tylko w lutym oddano do użytku kolejnych tysiąc kilometrów światłowodów. We wrześniu mają się odbyć pierwsze konkursy na łączną kwotę około miliarda złotych dla firm, które doprowadzą ostatnie odcinki światłowodów do konkretnych lokalizacji. Andrzej Halicki powiedział, że bez dostępu do szybkiego internetu jest teraz według szacunków od kilku do kilkunastu milionów gospodarstw domowych.
Najgorzej budowa infrastruktury internetowej idzie w województwach podkarpackim, śląskim, małopolskim i mazowieckim. Szef MAC zapewnił, że w tym roku plany zostaną wykonane i nie będzie nam grozić utrata unijnych funduszy przeznaczonych na ten cel.
Zebranie informacji o planach inwestycyjnych
Oprócz konsultacji społecznych, MAC chce zebrać od przedsiębiorców informacje o trzyletnich planach inwestycyjnych w sieć NGA.
- Chcemy efektywnie wydać środki z UE i skoordynować procesy inwestycyjne na terenie kraju, by pieniądze publiczne, którymi dysponujemy, nie wyparły inwestycji prywatnych - zaznaczyła Romanowska.
MAC zwróci się do przedsiębiorców o zgłaszanie swoich planów poprzez System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej, czyli bazę, którą dysponuje prezes UKE. Jeżeli przedsiębiorca nie ma dostępu do Systemu, powinien zwrócić się mailem do MAC, które prześle mu hasło dostępu.
Jak zaznaczyli przedstawiciele resortu, konsultacje MAC różnią się od inwentaryzacji sieci i planów inwestycyjnych prowadzonych przez sam UKE, gdyż mapy Urzędu nie są równie dokładne, nie ma np. weryfikacji do każdego adresu, a plany mają horyzont roczny, a nie trzyletni. Proces konsultacji będzie trwał dwa miesiące.
Halicki zaznaczył, że pierwsze konkursy na nowe inwestycje ruszą we wrześniu.

IAR/PAP, awi

/