Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 16.05.2015

Fundusze unijne będą wspierać inteligentne miasta przyszłości

Fundusze unijne na lata 2014-2020 będą w znaczący sposób wspierały rozwój idei inteligentnego miasta. O możliwościach wsparcia inwestycji w tym zakresie oraz o wyzwaniach związanych z rozwojem miast, wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel mówiła podczas konferencji „Rozwiązania ICT dla inteligentnych miast”, która odbyła się 11 maja 2015 r. w Warszawie.
EuroEuroPixabay.com

Wiceminister Wendel poinformowała, że z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ma trafić na transport miejski 2,3 mld euro, na inteligentne systemy transportowe - 120 mln euro, na inwestycje wspierające wytwarzanie i dystrybucję energii pochodzącej z odnawialnych źródeł - 300 mln euro, a na promocję efektywności energetycznej - 150 mln euro. Ponadto, 450 mln euro z PO IiŚ zostanie przeznaczonych na wsparcie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych i w sektorze mieszkaniowym.

Pieniądze na projekty związane z miejskim transportem

Również na projekty związane z miejskim transportem pieniądze będą dostępne w programie Polska Wschodnia - to blisko 364 mln euro, a także w regionalnych programach operacyjnych - ok. 747 mln euro. W programie Inteligentny Rozwój przewidziano z kolei 1,2 mld euro na badania innowacyjne.

W ramach Programu Polska Cyfrowa, realizowane będą m.in. działania na rzecz udostępniania obywatelom i przedsiębiorcom nowoczesnych usług elektronicznych przydatnych w załatwianiu codziennych spraw w urzędach. – Realizacja takich projektów przyczyni się do powiększenia katalogu usług publicznych dostępnych dla mieszkańców drogą elektroniczną. Skróci to czas potrzebny na realizację różnych typów spraw i umożliwi kontakt klienta z urzędem bez opuszczania domu bądź miejsca pracy – zaznaczyła wiceszefowa resortu infrastruktury i rozwoju.

Usprawnienie procesów planowania przestrzennego

W programie Wiedza, Edukacja, Rozwój ok. 21 mln euro zostanie przeznaczonych na działania, które usprawnią procesy planowania przestrzennego poprzez m.in. wzmocnienie procesu konsultacji społecznych w 500 gminach w zakresie działań prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w obszarze planowania i zagospodarowania przestrzennego, opracowanie programów szkoleniowych i edukacyjnych oraz publikacji zawierających przykłady dobrych praktyk w tym zakresie.

Współczesne wyzwania

Wiceminister Iwona Wendel nakreśliła też współczesne wyzwania związane w realizacją idei miasta przyszłości. Zostały one ujęte, w przygotowanym przez resort infrastruktury i rozwoju, projekcie Krajowej Polityki Miejskiej. – Miasto inteligentne to takie, które dzięki wykorzystaniu odpowiednio dobranych, nowoczesnych rozwiązań technologicznych podnosi jakość życia jego mieszkańców oraz ułatwia zarządzanie poszczególnymi funkcjami aglomeracji. Miasto ma być: konkurencyjne, silne, spójne, zwarte i zrównoważone oraz sprawne – mówiła wiceszefowa resortu. Zaapelowała, aby polskie miasta podejmując działania zgodne z ideą miasta inteligentnego wpisywały je w długookresowe programy rozwoju, a nie kierowały się jedynie dostępnością środków unijnych.

Konferencja organizowana przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji, odbyła się w ramach Obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2015 roku.

Źródło: mir.gov.pl, data publikacji: 11.05.2015