Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 14.11.2015

Sieć internetowa dla zagrożonych wykluczeniem cyfrowym w Radomiu

Trudny projekt, ogromne pieniądze i wzorcowe wykonanie. Zbudowana przez radomski samorząd sieć internetowa dla zagrożonych wykluczeniem cyfrowym zdobywa nagrody, wyróżnienia i pochwały. Najważniejsze jest jednak zadowolenie zainteresowanych.

Programem objęto ludzi w trudnej sytuacji materialnej i niepełnosprawnych. W sumie 1,5 tysiąca rodzin. Dodatkowo jedna trzecia z nich dostała komputery.

Artur, który jest sparaliżowany i jeździ na wózku, uważa, że to idea nie do przeceniania. Dzięki udziałowi w projekcie ma szanse na naukę, pracę i rozwijanie swoich pasji.

Radomskie przedsięwzięcie docenione

Radomskie przedsięwzięcie zdobywa najwyższe noty. Na internetowej stronie rządowego Centrum Projektów Polska Cyfrowa uznano je za wzorcowe i podano za znakomity przykład dobrych praktyk.

Rafał Czajkowski, sekretarz miasta, cieszy się, że wysiłek samorządu został dostrzeżony i doceniony. Jego zdaniem to duże wyróżnienie, tym bardziej, że ocenę wystawia renomowana, specjalistyczna instytucja.

Gmina otrzymała status operatora telekomunikacyjnego

Nowatorskim rozwiązaniem jest także i to, że na potrzeby projektu w mieście wybudowana została infrastruktura sieci bezprzewodowej, a gmina otrzymała status operatora telekomunikacyjnego, tak jak wszystkie duże firmy teleinformatyczne.

Sieć szerokopasmowa może w przyszłości przynieść miastu i jego mieszkańcom nie tylko korzyści społeczne, ale także nowe technologiczne możliwości rozwoju. Jedną z nich jest koncepcja tzw. miasta inteligentnego, w którym funkcjonowałyby zintegrowane systemy transportu, monitoringu ulic, sterowania sygnalizacją świetlną czy punkty informacji elektronicznej.

Projekt, który kosztował ponad 10 milionów złotych, sfinansowała Unia Europejska.

IAR, awi