Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 19.12.2014

Fundusze europejskie

Fundusze europejskie są to środki przeznaczane przez kraje członkowskie Unii Europejskiej na wspólne działania, które są adresowane do wszystkich krajów członkowskich Unii.
Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.Polskie Radio
Posłuchaj
  • Czym są fundusze europejskie, jakie programy obejmują i jakie mają znaczenie dla polskiej gospodarki, wyjaśnia Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/

– Unia Europejska przeznacza mniej więcej 1% PKB na wspólne działania. W ramach tych pieniędzy, które są w budżecie UE, około 1/3 pieniędzy przeznaczana jest na politykę spójności, czyli na działania inwestycyjne takie jak w Polsce na budowę dróg czy oczyszczalni ścieków. Około 40 % środków przeznacza się na wspólną politykę rolną a pozostałe środki idą na wspieranie innowacyjności czy na pomoc biednym krajom, likwidowanie skutków powodzi itp. – wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Polska najsilniej korzysta z funduszy UE, które są przeznaczane na politykę spójności.

– Nazywamy te środki – na rozwój regionów. W mijającej perspektywie finansowej 2007-2013 co piąte euro Unii Europejskiej było kierowane do Polski. W nowej perspektywie 2014 – 2020 do Polski będzie kierowane prawie co czwarte euro. Możemy, więc powiedzieć, że Polska jest w tej chwili największym i najważniejszym beneficjentem unijnej polityki spójności – mówi Jerzy Kwieciński.

Mówiąc często o funduszach europejskich, mówimy o funduszach strukturalnych, funduszu spójności czy o funduszach na rolnictwo.

– Fundusze strukturalne, wśród których mamy Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny, działają w ramach właśnie europejskiej polityki spójności – mówi Kwieciński

Fundusze w ramach wspólnej polityki rolnej wspierają też rolnictwo.

– Mamy w tych funduszach tak zwany pierwszy filar, który daje bezpośrednie dotacje dla rolników i mamy też drugi filar, który jest wykorzystywany na rozwój obszarów wielskim. Chodzi w tym wypadku między innymi o rozwój infrastruktury na wsi czy rozwój firm na terenach wiejskich. Jest jeszcze trzeci filar, który wspiera rybołówstwo – tłumaczy ekspert.

Arkadiusz Ekiert


'Fundusze Europejskie'