Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 30.01.2015

Skąd pochodzą środki na dotacje unijne?

Środki na dotacje unijne pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Budżet ten zasilany jest z trzech podstawowych źródeł. Po pierwsze - z wpłat z budżetów państw członkowskich, po drugie - z opłat celnych, a po trzecie – z odpłatności państw członkowski za VAT. Do budżetu UE wpływają też w niewielkim stopniu środki spoza państw członkowskich.
Łukasz Dyba z Konfederacji LewiatanŁukasz Dyba z Konfederacji LewiatanPolskie Radio
Posłuchaj
  • Skąd pochodzą środki na dotacje unijne, tłumaczy Łukasz Dyba z Konfederacji Lewiatan /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Czytaj także

- 1 proc. wpływów do budżetu UE ze środków zewnętrznych nie jest związanych z budżetami państw członkowskich. Na ten 1 proc. składają się między innymi kary przedsiębiorstw za naruszenie prawa konkurencji, czy składki państw trzecich za udział w programach narodowych organizowanych prze Unię Europejską – wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Łukasz Dyba z Konfederacji Lewiatan.

Pozostałe 99 proc. dochodów do budżetu UE to tak zwane środki własne, które de facto pochodzą z budżetów krajowych państw członkowskich UE.

- Na te 99 proc. składają się przede wszystkim składki członkowskie. Są one związane z poziomem PKB wypracowanego przez dane państwo każdego roku. Konsekwencją tego jest to, że państwa bogatsze, o wyższym PKB, wpłacają więcej do unijnej „kasy” niż państwa biedniejsze o niższym PKB. Warto dodać, że składki te wynoszą około 75 proc. całego budżetu UE – tłumaczy ekspert.

Drugim bardzo ważnym źródłem środków własnych UE są opłaty celne.

- Opłaty celne są pobierane z importu towarów na rynek europejski z państw trzecich – mówi Łukasz Dyba.

Trzecim źródłem budżetu UE są przychody z VAT.

- Część dochodu z VAT (15 proc.) każde państwo członkowskie oddaje do budżetu UE – dodaje gość portalu.

Arkadiusz Ekiert

 

'Fundusze Europejskie'