Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Anna Wiśniewska 23.04.2015

Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Polska Cyfrowa to Program Operacyjny, który pozwoli wykorzystać europejskie środki przeznaczone dla Polski w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Celem tego programu jest wzmocnienie fundamentów cyfrowego rozwoju gospodarczego naszego kraju.
Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RPPiotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP Polskie Radio
Posłuchaj
  • O Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko /Arkadiusz Ekiert, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

W ramach tego programu Unia Europejska przewidziała prawie 2,2 mld euro alokacji.

- Do tej puli należy dodać kilkaset milionów polskiego wkładu, więc mówimy o około 10 mld złotych, które będzie można przeznaczyć na różnego rodzaju działania związane z cyfryzacją i wsparciem rozwoju e-administracji – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

Trzy osie Programu

Program Polska Cyfrowa opiera się na trzech osiach.

- Jest to po pierwsze rozbudowa infrastruktury dostępowej do Internetu. Mamy na to około miliarda euro ze środków europejskich. Niespełna miliard euro przeznaczymy na drugą oś, czyli na rozbudowę e-administracji i upowszechnienie dostępu do e-usług. Trzecia oś to rozwój kompetencji cyfrowych obywateli. Tutaj mamy około 150 milionów euro – wyjaśnia Piotr Wołejko.

Program dla przedsiębiorców z branży telekomunikacyjnej

Można przyjąć, że Program Operacyjny Polska Cyfrowa jest głównie dedykowany przedsiębiorcom z branży telekomunikacyjnej.

- Większa część środków unijnych przeznaczona jest na rozbudowę infrastruktury. Chodzi głównie o takie miejsca, gdzie ten dostęp do Internetu jest bardzo teraz ograniczony. Wynika to przede wszystkim z trudności w dotarciu do takich miejsc. Są to najczęściej miejsca, gdzie komercyjne oferowanie dostępu do Internetu może być nieopłacalne. W takich miejscach potrzebna jest interwencja publiczna – tłumaczy ekspert Pracodawców RP.

Drugą ważną kwestią jest e-administracja.

- Mówimy tu o rozwoju programów, takich jak e-pułap czy e-zdrowie, system rejestrów państwowych. Chodzi o to, by obywatele mieli bardziej powszechny dostęp do publicznych usług. Żeby urzędowe sprawy można było załatwić z każdego miejsca, a nie tylko w urzędach – mówi Piotr Wołejko.

Wsparcie kompetencji cyfrowych

Bardzo istotna jest kwestia wsparcia kompetencji cyfrowych.

- Odsetek osób, które korzystają w Polsce z Internetu w porównaniu do państw starej piętnastki, jest dużo niższy. To jest około 2/3 osób, które regularnie korzystają z Internetu. W UE jest to 80 proc. do 90 proc. - mówi gość portalu.

Arkadiusz Ekiert, awi

'Fundusze Europejskie'