Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 29.05.2015

Wydatek kwalifikowany to inaczej wydatek refundowany

W ramach projektów, które są realizowane ze wsparciem funduszy unijnych, ponosimy różne wydatki, są to np. wydatki na wynagrodzenia, na zakup sprzętu i usług czy też na zakup różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Te wydatki, na które możemy uzyskać refundację ze środków unijnych, traktujemy jako wydatki kwalifikowane.
Posłuchaj
  • Czym jest wydatek kwalifikowany przy realizacji projektów unijnych, tłumaczy Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

─ Czyli jak kupiliśmy urządzenie za 100 tys. zł, to na te 100 tys. zł możemy uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych na określony procent, np. na 50 proc. - tłumaczy Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.



Oprócz wydatków kwalifikowanych, mamy też wydatki niekwalifikowane, czyli takie, na które nie uzyskamy refundacji.

Co ważne, jeżeli przy realizacji danego projektu nasze działania będą niezgodne z jego zasadami, czyli jeśli popełnimy błąd, to taki wydatek, chociaż normalnie byłby uznany za kwalifikowany, będzie zaliczony jako niekwalifikowany. A to z kolei oznacza, że będziemy musieli go ponieść z  własnych środków.

W zależności od projektu, rozliczenie części poniesionych wydatków można uzyskiwać albo w trakcie projektu, albo na sam koniec. Jeżeli są to projekty małe, które trwają krótko, to zwykle takie wydatki rozlicza się jednorazowo. W przypadku projektów dłuższych, bardziej skomplikowanych, rozliczanie ich trwa fazami.  

Wydatki kwalifikowane są bardzo ważne dla projektów, bo od tego zależy, jakie pieniądze ze wsparcia otrzymujemy.

 Elżbieta Szczerbak