Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Anna Borys 08.06.2016

Inteligentne specjalizacje

Inteligentne specjalizacje to stosunkowo nowe pojęcie, które pojawiło się przy okazji realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Posłuchaj
  • Wyróżniamy dwa rodzaje inteligentnych specjalizacji – regionalne i krajowe wyjaśnia Wojciech Stelmaszak, ekspert ds. projektów unijnych
Czytaj także

Inteligentne specjalizacje stanowią model podnoszenia potencjału zarówno regionów – czyli poszczególnych województw, jaki i całego kraju – tłumaczy Wojciech Stelmaszak, ekspert ds. projektów unijnych.

Dzięki nim budowana jest mocna pozycja, jeśli chodzi o uwarunkowania gospodarcze. Stworzenie inteligentnych specjalizacji zostało poprzedzone wieloletnimi analizami społeczno-ekonomicznymi, które pokazały – jak w danych województwach, kształtują się poszczególne branże. Są też odpowiedzią na tezę, która mówi, że nie warto skupiać się na gospodarce całego regionu szeroko, we wszystkich branżach, ale że należy znaleźć, wyodrębnić, wspierać i dofinansowywać te, które w stosunkowo krótkim czasie i niewielkich nakładach pozwolą na to, żeby dany region – czy też cały kraj, szybko osiągnęły mocną pozycję konkurencyjną na rynku.

Wyróżniamy dwa rodzaje inteligentnych specjalizacji – regionalne i krajowe. Pierwsze z nich odpowiadają specyfice danych regionów. Na przykład w województwie podkarpackim odpowiednie analizy pozwoliły wyodrębnić cztery inteligentne specjalizacje. Jedną z nich jest lotnictwo i astronautyka – ta specjalizacja jest mocno związana z tradycjami gospodarczymi i historycznymi regionu – dodaje Stelmaszak. - Władza samorządowa, realizująca programy dofinansowań dla przedsiębiorców i innych instytucji, będzie wspierać rozwój tych branż – poprzez m.in. przyznawanie dodatkowych punktów na etapie oceny wniosku.

Efekt ma być taki, że po realizacji tego programu – czyli w perspektywie nadchodzących kilku lat, właśnie ta branża, ma znacznie podnieść swoją konkurencyjność. W przypadku krajowych inteligentnych specjalizacji wyróżniono ich dwadzieścia. Są one bardzo zróżnicowane, natomiast można je podzielić na cztery, podstawowe grupy tematyczne tj.: zdrowe społeczeństwo, innowacyjne technologie i procesy, gospodarka surowcami naturalnymi i odpadami. Krajowe inteligentne specjalizacje mają na celu podniesie konkurencyjności naszej gospodarki na arenie międzynarodowej.   

Dominik Olędzki, abo