Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Anna Wiśniewska 01.06.2016

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) są nowym narzędziem wprowadzonym w perspektywie finansowej 2014-2020. Mają wykorzystywać potencjał obszaru miejskiego i przylegających do niego gmin.
Posłuchaj
  • Znaczenie pojęcia ZIT wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl dr Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Jak wiemy, współczesne miasta nie koncentrują się tylko w swoich granicach administracyjnych, ale też współpracują z gminami, które je otaczają - tłumaczy dr Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. - Celem powołania ZIT-u jest więc wykorzystanie tego potencjału poprzez skoncentrowanie się na tych inwestycjach, które są najbardziej istotne dla tego obszaru funkcjonalnego tak, by zniwelować - przy jak najmniejszym nakładzie - jak największe problemy, które tam występują.



Budowany jest plan na poziomie lokalnym, który ma na celu zidentyfikowanie największych problemów i zaproponowanie projektów, które zostaną wyłonione w trybie konkursowym i pozakonkursowym i będą finansowane ze środków europejskich. Plan stanowi podstawę do funkcjonowania danego obszaru, aby móc osiągnąć synergię i skoncentrować zasoby środków, którymi dysponujemy.

W ramach Województwa Mazowieckiego istnieje Zintegrowana Inwestycja Terytorialna Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, który składa się z Warszawy i 40 gmin ościennych. Przygotowany plan zawiera projekty, które mają być finansowane zarówno ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, ale też Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Widzimy więc, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to mądre wykorzystanie różnych źródeł finansowania w celu osiągnięcia jak największych efektów przy jak najmniejszym zaangażowaniu środków publicznych - podkreśla dr Marcin Wajda. - W ramach RPO Województwa Mazowieckiego przewidziane jest wsparcie takich działań, jak zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, e-administracja czy promocja regionalna województwa.

Karolina Mózgowiec