Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 24.02.2015

"Muzyka i aktualności" - audycja, w której "mówiło się ludzkim głosem"

Jedna z najbardziej znanych audycji Radiowej Jedynki powstała 18 września 1950 roku.
W 1952 roku zapadła decyzja o budowie Pałacu Kultury i Nauki, w 1953 zmarł Józef Stalin, a rok później uruchomiono pierwszą polską stację radiofoniczną UKF. Nz. samochód Polskiego Radia z tamtego okresu.W 1952 roku zapadła decyzja o budowie Pałacu Kultury i Nauki, w 1953 zmarł Józef Stalin, a rok później uruchomiono pierwszą polską stację radiofoniczną UKF. Nz. samochód Polskiego Radia z tamtego okresu. PAP/TVP/Zygmunt Januszewski
Posłuchaj
  • 90 lat Polskiego Radia. Lata 50. to powołanie Programu 2 PR, audycji "Muzyka i aktualności" oraz "Kroniki sportowej" (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

- To była audycja, która zajmowała się sprawami społecznymi, kulturalnymi, ale także informacją, tym, co niósł bieżący dzień. Dla mnie to było radio obywatelskie - opowiada Danuta Dykowska, wieloletnia dziennikarka Radiowej Jedynki.

"Muzyki i aktualności" słuchało się także w domu Marii Szabłowskiej. Dziennikarka muzyczna zapamiętała szczególnie akcję "Ludwiku do rondla". - Chodziło o to, by mężczyźni pomagali kobietom w kuchni, a mój tata nawet nie potrafił jajecznicy zrobić, więc mama powoływała się na autorytet tej audycji - wspomina w jubileuszowym cyklu z okazji 90-lecia Polskiego Radia.

Ta audycja rządziła się własnymi prawami, obowiązywał inny, niepropagandowy język, puszczano muzykę anglosaską i francuską. Redakcję "Muzyki i aktualności" tworzyli prawdziwi kawalarze. Na ich żarty nabierali się i słuchacze, i radiowi koledzy. A rzeczywistość sama dostarczała tematów ...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 6.27

Materiał został wyemitowany w audycji "Sygnały dnia" .

(asz, pg)