Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 07.09.2017

Być kolejarzem. Jak wygląda ten zawód od kuchni?

Co roku w swojej pracy pokonują nawet 80 tys. km. To niemal dwa razy tyle, ile wynosi długość równika. Stanowisk dla kolejarzy jest mnóstwo: konduktor, nadkonduktor, toromistrz, dyżurny, dróżnik -? to tylko niektóre z nich.
Posłuchaj
  • Na czym polega praca na kolei? Rozmowa z Grzegorzem Malczewskim? (Dajesz radę/Czwórka)
Czytaj także

ratownik boje jezioro 1200x660.jpg
Praca ratownika wodnego. "Życie to nie Słoneczny patrol"

- Oprócz kontroli biletowej, do naszych obowiązków należy opieka nad podróżnymi, odpowiadanie na ich pytania, sprawdzanie, czy wszystkie urządzenia w pociągu są sprawne - opowiadał kierownik pociągu Grzegorz Malczewski. Jak przekonywał, praca na kolei zaczyna się z reguły na długo przed planowanym odjazdem pociągu. - Kierownik jest odpowiedzialny za mnóstwo technicznych parametrów. Jest "szefem pokładu", więc koordynuje też pracę wieloosobowej załogi pociągu, m.in. z maszynisty, jego pomocnika, osób z wagonu gastronomicznego czy konduktorów - mówił Malczewski.

Co robią przedstawiciele jego zawodu, zanim pasażerowie pojawią się na peronach? Jakie egzaminy trzeba zdawać, by móc pracować na kolei? Kto może zostać kierownikiem pociągu, jakie cechy i umiejętności przydatne są w tym zawodzie i czy każdy nadaje się do tej pracy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Grzegorz Malczewski (kierownik pociągu)

Data emisji: 7.09.2017

Godzina emisji: 14.05

kd