Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 17.03.2021

Jak opisać zachód słońca osobie, która nigdy nie widziała kolorów?

Skąd wiedzieć jaki podarować prezent dziecku, które nie będzie mogło go zobaczyć? Są to pytania, nad którymi większość z nas się nie zastanawia. Jednak w zawodzie tyflopedagoga, specjalisty zajmującego się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących, stanowią one codzienność.

Posłuchaj
59:38 11.04. Strefa rodzica.mp3 Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom_11.03.2021

Praca z ludźmi, które urodziły się niewidome, straciły wzrok w którymś momencie życia lub są niedowidzące jest wymagająca. Zadaniem tyflopedagoga jest wsparcie osoby niepełnosprawnej w adaptacji do nowych warunków, pomoc w edukacji, nauce samodzielności, czy nawiązywaniu relacji społecznych.  Podczas wczesnego wspomagania rozwoju pomoc jest udzielana także rodzicom i polega na oferowaniu wsparcia emocjonalnego, gdy ci dowiadują się o niepełnosprawności swojego dziecka lub zbliżającej się utracie jego wzroku. 

matka dziecko niepełnosprawność 1200.jpg
Mocne strony osób niepełnosprawnych intelektualnie

W większości przypadków praca tyflopedagoga z osobami, które urodziły się niewidome, bądź utraciły zdolność widzenia na wczesnym etapie życia, jest nieco prostsza. Wynika to z tego, że nie odczuwają one poczucia straty, gdyż nigdy nie poznały wartości wzroku.

Jedną z metod postępowania, które może ułatwić życie osobom niewidomym i niedowidzącym oraz ich rodzinom jest np. zachowywanie stałości otoczenia albo wzięci udziału w kursie orientacji przestrzennej. Dzięki temu samodzielne poruszanie się stanie się prostsze. Ponadto, należy skupić się nad rozwojem pozostałych zmysłów, zwłaszcza słuchu. 

shutterstock_522321175 (2).jpg
Droga dziecka do samodzielności i podejmowania decyzji

Warto także wiedzieć, czego lepiej nie robić. Szukając prezentu dla malucha bezpieczniej jest zrezygnować z kupowania misiów lub pluszaków, ponieważ ich faktura może budzić dyskomfort u dzieci, które nie widzą. Z kolei głaskanie psów przewodników jest niewskazane, ponieważ może to je rozproszyć.

W życiu osób niewidomych lub niedowidzących bardzo ważne jest wsparcie rodziny i osób najbliższych. Warto jednak także zwrócić się po pomoc do takich osób jak Aleksandra Tracz – tyflopedagog i psycholog, gość "Strefy Rodzica". 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.