Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 23.03.2021

Jak zrozumieć chemię w szkole i potem czerpać z niej w dalszym życiu?

Oficjalnie lekcje chemii rozpoczynają się w siódmej klasie szkoły podstawowej. Jednak tak naprawdę nauka ta zaczyna się dużo wcześniej. Już jako dziecko zaczynamy bowiem poznawać świat wszystkimi zmysłami; czujemy zapachy kwiatów lub widzimy różne stany skupienia wody. Zatem celem edukacji wczesnoszkolnej jest wprowadzenie uczniów do tego świata nauki w takim sposób, aby uzyskali oni wymaganą wiedzę i umiejętności potrzebne do jej kontynuowania, jednocześnie wzbudzając w nich ciekawość i chęć dalszego kształcenia się w tym kierunku. Jak tego dokonać?

Początki chemii w szkole to nie tylko nauka terminologii, ale też wyodrębnienie pewnych zjawisk i połączenie ich z naukowym wytłumaczeniem oraz faktami. Duża odpowiedzialność leży po stronie nauczycieli, którzy w sposób łatwy i zrozumiały muszą przekazać materiał zawarty w podstawie programowej. Dokonać tego można zaczynając od badania podstawowych substancji, np. soli lub uczyć się przez zadawanie pytań z życia codziennego, np. dlaczego woda i olej nie mieszają się?

Posłuchaj
116:39 18.03. Strefa rodzica_ Chemia w szkole.mp3 Jak zrozumieć chemię w szkole i potem czerpać z niej w życiu? (Strefa rodzica/PRD)_18.03.2021.

Trzeba pamiętać, że to co jest charakterystyczne dla dzieci, to ich ogromna ciekawość, która jest kluczem w zdobywaniu wiedzy. Pamiętając o tym nauczyciele starają się to wykorzystać poprzez przeprowadzanie różnych eksperymentów. Nie tylko umożliwia to uczniom naukę w sposób kreatywny i ciekawszy, ale też pomaga im ukształtować odpowiednie nawyki i zachowania, które pozwolą zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. 

Zainteresowanie chemią można rozwijać także w domu, gdzie dzieci mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i wyciągać z nich wnioski, np. porównanie wagi surowego i ugotowanego jajka oraz opisanie reakcji chemicznej. Rodzice dodatkowo mogą zamówić specjalne zestawy do przeprowadzania eksperymentów, które zawierają m.in. instrukcję oraz rękawiczki i okulary ochronne. Pierwsze doświadczenia dedykowane są dla dzieci nawet już od 6 roku życia, jednak im dziecko będzie starsze, a poziom wiedzy wyższy, tym doświadczenia staną się bardziej złożone.

Jednym z głównych aspektów edukacji w zakresie chemii jest podtrzymanie ciekawości u dzieci,  pokazanie w jaki sposób mogą wykorzystać zdobytą wiedzę oraz dlaczego tak naprawdę się tego uczą. Jest to ważne, ponieważ chemia towarzyszy nam w całym życiu, o czym mówią goście audycji: nauczyciele chemii Aleksandra Pietkiewicz-Graczyk i Daniel Łasiński oraz Dorota Ossowska i Joanna Ossowska-Rodziewicz, ekspertki w dziedzinie eksperymentów dla dzieci.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Aleksandra Pietkiewicz-Graczyk, Daniel Łasiński, Dorota Ossowska i Joanna Ossowska-Rodziewicz. 
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.