Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 14.04.2021

Otyłość w czasach pandemii. Jak pomóc dziecku?

Czas pandemii to okres zmian nie tylko w życiu prywatnym i zawodowym, lecz także w zakresie naszego sposobu żywienia. Okazuje się, że chodzimy po zakupy spożywcze rzadziej, ale kupujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy.  Dodatkowo częściej zaopatrujemy się w różnego rodzaju słodkości. Jeśli dodamy do tego znany już wcześniej problem z niewystarczającą aktywnością fizyczną, zorientujemy się, dlaczego w okresie pandemii wzrasta problem z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Temat ten został poruszony w "Strefie Rodzica" przez dr n. med. Michała Brzezińskiego.

Nasza świadomość i wiedza na temat otyłości jest wciąż niewystarczająca. – Pamiętajmy o tym, że ok. 30% rodziców dzieci z otyłością nie ma świadomości tego, że ich dziecko ma nadwagę bądź otyłość – powiedział Michał Brzeziński, gość audycji w Polskim Radiu Dzieciom. Problem ten zwiększa się zwłaszcza teraz, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a mniej uwagi poświęcają aktywności fizycznej. Spowodowane jest to m.in. obowiązkowym systemem nauki zdalnej oraz zamknięciem niektórych obiektów sportowych. 

Posłuchaj
116:00 6.04. Strefa rodzica - otyłość w pandemii.mp3 Problem otyłości i nadwagi w czasach pandemii (Strefa rodzica/PRD)_6.04.2021.

Co więcej, w wyniku zamknięcia kin lub teatrów szukamy przyjemności w inny sposób i znajdujemy ją w jedzeniu. Niestety u młodzieży i dzieci, które zmagają się z nadwagą, nasilają się różnego rodzaju lęki lub objawy depresyjne. Większości skutków nawagi nie widać od razu, gdyż konsekwencje chorób otyłościowych pojawiają się zazwyczaj po kilku latach. Jednym z negatywnych rezultatów może być np. stłuszczenie wątroby. Co więcej, przy otyłości wystąpienie astmy jest bardziej prawdopodobne.


Ida Nowakowska w studiu POlskiego Radia Dzieciom.JPG
Ida Nowakowska autorką podcastów Polskiego Radia Dzieciom

Nabycie odpowiedniej świadomości żywienia stanowi wyzwanie. Jeśli wiemy, że mamy tendencję do tycia, musimy nauczyć się odpowiedniego sposobu żywienia. Może nam w tym pomóc wizyta u dietetyka, jednakże trzeba pamiętać, aby sprawdzić, czy osoba, która udziela nam porad, posiada wymagane kompetencje.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Goście: dr n. med. Michał Brzeziński/Gdański Uniwersytet Medyczny
Data emisji: 06.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych