Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 24.06.2015

Fundusze unijne, sieć, wspólnicy i anioły biznesu sfinansują i doradzą młodym firmom

Do wybory – do koloru. Tak można powiedzieć o możliwościach pozyskania wsparcia finansowego przez młode firmy. Przede wszystkim trzeba jednak chcieć, a jak się chce, to szanse na sukces są całkiem spore. Bo źródeł pieniędzy jest dużo.
Posłuchaj
  • Anioł biznesu sprawdza się przede wszystkim wtedy, kiedy jest najwięcej niewiadomych i kiedy wszyscy ponoszą największe ryzyko – podkreśla gość Czwórki Wojciech Dołkowski, założyciel Business Angels Club. (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Młode firmy, które chcą pozyskać środki na rozkręcenie swojej działalności mają dziś wiele możliwości.

– Są fundusze unijne, zakrojone na dosyć szeroką skalę, jeśli chodzi o innowacyjność, to mogą być też różnego rodzaju kredyty czy pożyczki, zaciągane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Takie firmy mogą też szukać inwestora strategicznego. Takiego, który zaryzykuje oczekując udziału w zyskach i wyłoży swoje pieniądze na daną innowację. Możemy też skorzystać z aniołów biznesu – przekonuje w radiowej Czwórce Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Doradca-inwestor

A aniołów biznesu w naszym kraju jest coraz więcej. I jak podkreśla gość Czwórki Wojciech Dołkowski, założyciel Business Angels Club, anioł biznesu sprawdza się przede wszystkim wtedy, kiedy jest najwięcej niewiadomych i kiedy wszyscy ponoszą największe ryzyko.

– Pamiętajmy bowiem, że jednak 8–9 firm na 10 zakładanych, na jakimś etapie dochodzi do ściany. Kończy się to niepowodzeniem, i wszyscy to dobrze rozumieją. Dlatego też anioł biznesu inwestuje zazwyczaj w kilka przedsięwzięć, z których 20–30 proc. wychodzi – dodaje.

A aniołowie inwestują nie tylko pieniądze, ale również swój cenny czas,  by merytorycznie wesprzeć młode firmy.

Opieka przynosi sukcesy

Ta współpraca jest coraz bardziej skuteczna – świadczą o tym firmy, które odniosły sukces.

– Takich przykładów jest coraz więcej. Na pewno wszystkim dobrze znane są przykłady z sektora gier, gdzie kilka firm odniosło poważne sukcesy. Taką dziedziną są także aplikacje mobilne, w szczególności technologie beaconowe, ze spersonalizowaną ofertą, gdzie mamy wspaniałe sukcesy. Kolejnym obszarem są technologie medyczne, gdzie jedna z firm, która odniosła spektakularny zajmuje się okulistyczną tomografią komputerową. Są firmy z sektora medical devices, czyli sprzętu medycznego. Jest też firma zajmująca się edukacją medyczną dla profesjonalistów – lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego – ocenia Dołkowski.

Kapitał też pomaga

Dobrym wsparciem dla młodych firm mogą też być fundusze venture capital.

– Są to fundusze podwyższonego ryzyka, czyli środki prywatnych inwestorów, które wspierają poszczególne biznesy. Jest to finansowanie w formie kapitałów własnych,  gdy inwestor przejmuje część naszych udziałów w firmie, dając nam pieniądze na rozwój. I z myślą, że  w okresie od 4 do 7 lat wyjdzie z naszej firmy, czyli sprzeda nasze udziały – czy to nam, czy innym inwestorom – z dużą stopa zwrotu. Daje to nam taką możliwość, że nie trzeba zaciągać kredytu, dostaje się partnera biznesowego i można prowadzić działalność, trochę dzieląc się swoją firmą. Jak mówią inwestorzy: lepiej mieć mały kawałek w dużym torcie, niż cały tort wielkości pączka – uważa gość Czwórki Adrian Skrocki ADM Consulting Group SA.

Internauci-inwestorzy

Innym pomysłem na pozyskanie środków może być crowdfunding – czyli finansowanie społecznościowe.

– Mówimy tutaj o zbieraniu środków na swoje pomysły, na swoje cele i marzenia od społeczeństwa. Poprzez platformy internetowe możemy zaprezentować swój projekt, cel i wybrać do tego partnerów. Może to odbywać się w dwojaki sposób: albo w formie przedsprzedaży: kupcie to ode mnie, a ja za 3–4 miesiące dostarczę to wam. Albo w formie udziałowej, kiedy tworzę spółkę i zapraszam wspólników. Żeby wspólnie osiągnąć cel – wyjaśnia ekspert.

Dominik Olędzki, mb