Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 09.12.2016

Polska szkoła ma uczyć czy wychowywać?

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekty podstawy programowej, a do dziś czekało na opinie ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów.

- Podstawy programowe to obowiązkowe zestawy celów kształcenia i treści nauczania - wyjaśnia Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN. To na tej podstawie pisane są podręczniki oraz układane plany nauczania. - Dla nas to mapa drogowa, matryca, która kształtuje człowieka - wyjaśnia nauczyciel Andrzej Sosnowski.

Prof. Marek Konopczyński z Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN zwraca natomiast uwagę na debatę publiczną na temat edukacji, przetaczającą się obecnie przez media.  - Zorientowana jest ona na zmianę struktury systemu edukacji, a głównym problemem polskiej szkoły od lat jest treść, czyli pytanie, do czego szkoła służy - przekonuje. Opowiada też o tym, jak zaskoczyła go przedwojenna podstawa programowa, która mieściła się na kilku kartkach. - Wtedy uważano, że nauczyciel jest kreatorem. My chyba za bardzo uciekliśmy w szczegółowe instrukcje - stwierdza.

Ubolewa też nad tym, że dotąd polska edukacja nastawiona była głównie na rozwój intelektualny. - Dla mnie szkoła to instytucja, która uspołecznia i wychowuje, przygotowuje do życia obywatelskiego, rodzinnego, tworzy tożsamość - mówi prof. Konopczyński. - W obecnych zmianach programowych jest próba poszukania szerszego spojrzenia na edukację, która kreuje młodego człowieka. W tym upatruję sukcesu - dodaje.

Jakie wartości zawarte są w nowej podstawie programowej? Na ile program nauczania ustalają MEN, autor podręcznika i nauczyciel? Czy powrót do takich przedmiotów, jak biologia, geografia, fizyka i chemia, to lepsze rozwiązanie niż obowiązująca dotąd przyroda? O tym dyskutują uczestnicy debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: Maciej Kopeć (podsekretarz stanu w MEN), prof. Marek Konopczyński (Komitet Nauk Pedagogicznych PAN) i Andrzej Sosnowski (nauczyciel języków polskiego i angielskiego)

Data emisji: 9.12.2016

Godzina emisji: 17.27

mg/mc