Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 11.08.2017

Wyłudzenia VAT. Specyfika Unii Europejskiej?

Zdaniem ministra finansów Mateusza Morawieckiego z polskiego systemu finansowego w ciągu ostatnich 10 lat zniknęło 200-250 mld zł. Czy w tym czasie mieliśmy do czynienia z wielkim "wesołym miasteczkiem" pełnym karuzel podatkowych? I dlaczego skala problemu jest tak duża?
Posłuchaj
  • Wyłudzenia VAT. Specyfika Unii Europejskiej? (Debata Jedynki)
Czytaj także

Prof. Witold Modzelewski podkreśla, że "karuzela VAT-owska niejedno ma imię". - W niektórych przypadkach obraca się rzeczywiście istniejącym towarem, w innych - towar jest tylko na papierze. Są także towary wirtualne, jak uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych i odwrócony VAT (ze stawką zerową), którymi też można handlować - mówi ekspert.

Przekonuje również, że państwa spoza Unii Europejskiej, które także wprowadziły VAT, nie mają problemu o tej skali. - My przed 2004 rokiem też mieliśmy VAT i zdarzały się jedynie "zwykłe" oszustwa na marginesie zdarzeń. Natomiast Unia Europejska, nazywajmy rzeczy po imieniu, to największa podatkowa katastrofa świata. "Udoskonalanie" tego systemu podatkowego polegało na działaniu w złej wierze. Powstał międzynarodowy biznes podatkowy - argumentuje prof. Modzelewski.

Dodaje też, że według jego obliczeń w Polsce wyłudza się co najmniej trzydzieści kilka mld zł rocznie. - To pieniądze, z którymi można rządzić. Władza, jako całość, nie ma 10 procent tej kwoty - przekonuje.

Dr Artur Bartoszewicz zwraca z kolei uwagę na państwa nazywane rajami podatkowymi. - Mamy cały szereg przestrzeni przyjaznych inwestorom, wysp szczęścia, do których można wyemigrować z kapitałem. Przez wiele lat mieliśmy na to nałożony przez banki system ochrony informacji: "jeśli ktoś miał pieniądze, to cicho-sza". Taki kraj buduje swoje PKB na tworzeniu enklawy złodziejstwa - podkreśla. - Jeden z najwyższych urzędników Komisji Europejskiej był wcześniej premierem kraju, który przyzwala na tego typu działania - mówi.

A prowadzący Michał Rachoń doprecyzowuje, że opis ten pasuje do Jean-Claude'a Junckera, wiceprzewodniczącego KE pochodzącego z Luksemburga.

Jaką kwotę VAT polski rząd zwrócił w ubiegłym roku? Kto - oprócz nieuczciwych przedsiębiorców - korzysta na karuzelach podatkowych? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski) i dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) 

Data emisji: 11.08.2017

Godzina emisji: 17.25

mg/mk