Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 21.09.2017

Obowiązkowe szczepienia - karać czy edukować?

Czyją własnością jest dziecko? Rodziców? Państwa? Kto powinien decydować o podejmowaniu konkretnych procedur medycznych wobec dzieci - lekarz czy rodzice?
Posłuchaj
  • Kto powinien decydować o zastosowaniu konkretnych procedur wobec dzieci, zwłaszcza noworodków (Debata Jedynki)
Czytaj także

W szpitalu w Białogardzie urodziła się dziewczynka w 38. tygodniu ciąży, czyli wcześniak. Według ordynatora oddziału rodzice nie wyrażali zgody na podejmowanie przez personel podstawowych czynności medycznych wobec noworodka. Zawiadomiony o tym sąd rodzinny, po rozprawie przeprowadzonej na terenie szpitala, wydał orzeczenie o ograniczeniu praw rodzicielskich obojgu rodzicom. W reakcji na orzeczenie rodzice opuścili szpital.

Ojciec na filmie opublikowanym w internecie zapewnia, że rodzice kierowali się troską o dobro dziecka. Personel nie reagował jednak na ich pytania, rozpętano tez kampanię medialną przeciwko nim. Na kanwie tej historii uczestnicy debaty zastanawiają się informować o obowiązkowych procedurach medycznych i szczepieniach, jakim poddawane są dzieci. Czy karać rodziców, czy edukować?

Dr Paweł Stefanoff zwraca uwagę, że rocznie około 20 tysięcy dzieci nie jest szczepionych. To może niewiele w porównaniu z ogółem narodzonych, ale niepokojący jest trend wzrostowy. - Jeżeli zostanie zaszczepionych mniej niż 95 procent dzieci grozi to nam powrotem epidemii - ostrzega specjalista. Np. odry, przeciwko której nie ma lekarstw. A w konsekwencji można spodziewać się zgonów wśród dzieci.

Tomasz Elbanowski z fundacji Rzecznik Praw Rodziców uważa, że personel w Białogardzie postępował niewłaściwie. - Największym problemem jest to, jak rodzice zostali potraktowani przez lekarzy, potem sąd i policję - mówi. Przewiduje, że jeśli rodzice będą podobnie traktowani, to nieufność może rosnąć.

Daria Bielenin-Palęcka przyznaje, że w kontaktach rodziców z lekarzami są trudności komunikacyjne. Trudno wydobyć wiarygodne informacje. - Ważne też jest uświadomienie ludziom, że te procedury okołoporodowe nie są wprowadzane, żeby komuś zrobić na złość, czy żeby krzywdzić dzieci - podkreśla.

Posłuchaj całej debaty, w której poruszono problem procedur, stosunków między lekarzami i pacjentami oraz korzyści wynikających ze szczepień obowiązkowych dzieci.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Daria Bielenin-Palęcka (Biuro Rzecznika Praw Dziecka), dr Paweł Stefanoff (Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego), Tomasz Elbanowski (współzałożycieli i członek zarządu fundacji Rzecznik Praw Rodziców)

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 17.28

ag/mz