Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 25.10.2017

6,8 proc. PKB na zdrowie. Czy uda się osiągnąć ten cel?

Od kilkunastu dni rezydenci prowadzą głodówkę, od dziś oficjalnie jest to protest porozumienia zawodów medycznych. W "Debacie Jedynki" spojrzęliśmy na ten problem oczyma ludzi młodych pracujących w ochronie zdrowia.
Posłuchaj
  • 6,8 proc. PKB na zdrowie. Czy uda się osiągnąć ten cel? (Debata Jedynki)

Inicjatorzy protestu podkreślają, że postulaty nie dotyczą jedynie podwyższenia płac, ale także m.in. zwiększenia finansowania ochrony zdrowia i skrócenia kolejek do lekarzy. Minister Radziwiłł stwierdził, że dalszy protest nie ma sensu, ponieważ rząd podjął już decyzję o podwyższeniu nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB do 2025 roku. Co więcej, w tym czasie na podwyżki dla pracowników ma być przeznaczonych 17 mld.

- Przystępowaliśmy do tego protestu z postulatem 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat z drogą dojścia do 9 proc. Minister zdrowia mówi o 6 proc. w ciągu 8 lat. Kiedy komunikuję pacjentom to, co minister przedstawia jako sukces, oni tego tak nie traktują. Ja również nie. . Wszystkie kraje Europy zwiększają nakłady na zdrowie. W 2025 roku te 6 proc. to może być za mało, szacunki wskazują na to, że za 8 lat to 9 proc. będzie gwarantowało minimalny poziom opieki - mówi Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów.

Matylda Kludkowska z Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyjaśnia natomiast, że postulat podniesienia finansowania do 6,8 proc. PKB wynika z szacunków WHO i jest to minimum na dzisiejszy dzień.

- To są wieloletnie zaniedbania i każdy rząd tłumaczy się, że go nie stać. Od ochrony zdrowia oczekuje się poziomu leczenia jak w krajach Europy zachodniej, a finansowanie jest na poziomie krajów wschodnich. Społeczeństwo się starzeje - podkreśla  Izabela Szczepaniak (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych).

Jakie zapisy znalazły się w obywatelskim projekcie ustawy dotyczącej finansowania opieki zdrowotnej? Czy możliwe jest szybkie porozumienie na linii medycy-rząd? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: Łukasz Jankowski (Porozumienie Rezydentów), Izabela Szczepaniak (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych), Matylda Kludkowska (Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych)

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 17.26

mg/mz