Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 09.01.2018

Rekonstrukcja rządu. Głęboka zmiana czy ruch pozorny?

W południe poznaliśmy skład nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Zmiany są głębokie i dotyczą kluczowych resortów. Z rządu odeszli Konstanty Radziwiłł (MZ), Jan Szyszko (MŚ), Antoni Macierewicz (MON), Anna Streżyńska (MC) i Witold Waszczykowski (MSZ).

Resorty zmienili Mariusz Błaszczak (z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na Ministerstwo Obrony Narodowej) oraz Henryk Kowalczyk (dotychczas minister w Kancelarii Premiera, teraz minister środowiska).

Nowymi ministrami zostali: Jacek Czaputowicz (Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Joachim Brudziński (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji), Łukasz Szumowski (Ministerstwo Zdrowia), Jerzy Kwieciński (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju - nowy resort), Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - nowy resort), Teresa Czerwińska (Ministerstwo Finansów - nowy resort).

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zostało zamienione na Ministerstwo Infrastruktury, jego szef, Andrzej Adamczyk, pozostał na swoim stanowisku.

- Mogę nazwać premiera Mateusza Morawieckiego kreatorem rozwoju. Przez wiele lat w Polsce brakowało osób, które myślą o rozwoju gospodarki przez pryzmat udziału państwa, a nie odwracania się plecami do obywateli. Za rządów PO sprywatyzowano ok. 300 przedsiębiorstw, zasilając w ten sposób budżet, a i tak podwojono zadłużenie państwa. Rząd PiS nie sprzedał żadnej ze spółek - mówił w "Debacie Jedynki" Konrad Głębocki, poseł PiS. -  Ta rekonstrukcja jest efektem porozumienia między PiS a prezydentem. Siła merytoryczna rządu po rekonstrukcji jest bardzo duża - dodał.

- Większość ministrów, którzy stracili stanowiska to osoby, które opozycja chciała odwołać i wobec których składała wotum nieufności - zauważył Andrzej Czerwiński (PO). Polityk odniósł się również do słów przedmówcy o narastającym zadłużeniu państwa w czasach rządów PO-PSL. - Teraz dług publiczny przekroczył bilion złotych. To, czy Teresa Czerwińska będzie dobrym ministrem finansów, poznamy po tym, jak ograniczany będzie ten dług i w jaki sposób likwidowany będzie deficyt budżetowy - dodał.

Grzegorz Długi (Kukiz'15) zaapelował z kolei o to, by nie patrzeć na polską scenę polityczną jedynie przez pryzmat dwóch największych partii: PiS-u i PO. - Świat poza tymi dwoma blokami też istnieje i jest dużo ciekawszy, a na pewno bardziej barwny. Rekonstrukcja rządu jest ruchem pozornym, bo przy władzy pozostaje ta sama formacja, więc trudno, by cokolwiek sama sobie odbierała. Nazwiska są istotne, ale głównie dla mediów, bardzo rzadko dla kwestii merytorycznych - argumentował.

Czy zmiana na stanowisku ministra zdrowia może zażegnać kryzys w tym obszarze? Jakie skutki będzie miała dymisja Antoniego Macierewicza? Jak rekonstrukcja rządu wpłynie na stosunki z Unią Europejską? Także o tym dyskutowali uczestnicy "Debaty Jedynki", zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Konrad Głębocki (poseł PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. UE), Andrzej Czerwiński (wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO), Grzegorz Długi (wiceprzewodniczący klubu poselskiego Kukiz'15)

Data emisji: 9.01.2018

Godzina emisji: 17.23

mg