Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 13.06.2018

Gminy liderem polityki senioralnej

Wśród samorządów istotnie wzrasta zainteresowanie tworzeniem domów dziennego pobytu i klubów Senior+. Liczba zainteresowanych przerasta liczbę miejsc.

Prof. Józefina Hrynkiewicz podkreśla, że z dziennej opieki nad seniorami korzystają również rodziny. W czasie kiedy seniorzy są pod opieką członkowie rodzin mogą zająć się innymi sprawami, choćby pracą zawodową. - To jest tak ważne, żeby osoby mieszkające z osobami starszymi, opiekujące się osobami starszymi mogły spokojnie pracować - mówi socjolog. W roku 2017 rząd przekazał na politykę senioralną ponad 16 mln złotych. Docelowo ma być w domach dla seniorów 240 tysięcy miejsc.

Działaczka Marzena Rudnicka wskazuje, że liderem polityki senioralnej powinny być samorządy, a nie np. organizacje pozarządowe. Bo one są, a za chwilę może ich nie być. Opowiada, jak jej organizacja działa na rzecz seniorów i jakie rozwiązanie znalazła na tworzenie domów opieki dziennej. Jeszcze przed otwarciem domów lista chętnych była dłuższa niż liczba miejsc. - To pokazało, jak takie placówki są potrzebne w gminach wiejskich i jak ci seniorzy zaczęli się podnosić na zdrowiu fizycznym i psychicznym - mówi.

Agnieszka Kurach opowiada, jak działa jej dom pobytu dziennego w Błoniu. Zajmują się tam osobami nie tylko starszymi, ale również chorymi na Alzheimera, czy po udarach. - Mamy bardzo liczny wolontariat wśród osób 60+ - zwraca uwagę.

Czy w dużtym mieście łatwiej, czy trudnej skorzystać przez seniora z opieki? Posłuchaj całej debaty o polityce senioralnej.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: prof. Józefina Hrynkiewicz (socjolog z UW, posłanka PiS), Marzena Rudnicka (prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej), Agnieszka Kurach (dyrektor dziennego domu Senior+ w Błoniu)

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 17.25

ag