Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Błaszczyk 24.06.2019

"Debata Jedynki": spór o Westerplatte w opiniach publicystów

- Spór o własność Westerplatte uwłacza godności polskich żołnierzy, którzy polegli w tym miejscu. Ten grunt jest częścią Polski, a nie częścią Gdańska - mówił w "Debacie Jedynki" Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej". W studiu radiowej Jedynki zasiedli też Adam Borowski, działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL, oraz Andrzej Potocki, publicysta "W sieci" i portalu wPolityce.pl. 

Goście "Debaty Jedynki" dyskutowali o sporze wokół budowy muzeum polskiego czynu zbrojnego na Westerplatte, oraz o tym, w jakim stanie obecnie jest to miejsce. 

selin_1200.jpg
Jarosław Sellin: będę proponował prezydent Gdańska współpracę przy budowie Muzeum Westerplatte

"Fragment polskiej historii jak wysypisko śmieci"

- Westerplatte nie wygląda dobrze. Miejsca, które powinny być zadbane, są w kompletnej ruinie. Napisy we wnętrzach bunkrów, butelki po piwie, strzykawki. To porażające, jak można było takie miejsce doprowadzić do takiego stanu - mówił Andrzej Potocki. 

Marek Formela zgodził się, że "fragment polskiej historii wygląda jak wysypisko śmieci". - To miejsce wystawia władzom Gdańska straszne świadectwo, sprzątanie miasta jest jednym z obowiązków pani prezydent Gdańska - przekonywał dziennikarz. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Westerplatte zdewastowane. M. Kożuszek: miasto sobie nie radzi

Adam Borowski zaznaczył, że poprzednie władze Gdańska, mimo deklaracji, "pamiętały o tym miejscu tylko 1 września". - W sobotę, miasto, rzutem na taśmę, posprzątało ten teren - zaznaczył. 

Goście "Debaty Jedynki" dyskutowali też o sporze wokół budowy muzeum na Westerplatte. Spór dotyczy specustawy, która daje kontrolę nad tym terenem władzom centralnym. Ten pomysł nie podoba się prezydent Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz i niektórym radnym miejskim. Uważają to za "wywłaszczenie" miasta. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kazimierz Smoliński: jestem zdziwiony działaniami prezydent Gdańska

Adam Borowski zauważył, że "niektóre samorządy, w szczególności Gdańsk, wypowiedziały wojnę polskiemu państwu". - Wszystko, co chce robić władza centralna, jest kontestowane - zaznaczył. 

Andrzej Potocki zgodził, że "Gdańsk kontestuje od jakiegoś czasu wszelkie patriotyczne pomysły". - Dowodem jest spór o Muzeum II Wojny Światowej, albo spór o sięganie do historii Wolnego Miasta Gdańska. Fascynacja tym okresem jest w kontrze do polskich tradycji patriotycznych - przekonywał. 

"Westerplatte jest częścią Polski"

- Problem polega na tym, że współcześni gdańszczanie to ludność napływowa. Oni szukali swojej tożsamości i wpadli na pomysł, że Gdańsk różni się od Polski, że ma inną, odrębną historię. Tego się chwycono - tłumaczył Andrzej Potocki. - Elity gdańskie konsekwentnie promowały odśrodkową - w sensie, osobną od Polski centralnej - wizję polityki Gdańska - dodał. 

Zdaniem Marka Formela, wynikły spór o przyszłość Westerplatte "uwłacza godności polskich żołnierzy, którzy polegli na Westerplatte i ta pogarda jest zawarta w sporze o prawo własności (terenu muzeum - przyp. red.)". - Ten grunt jest częścią Polski, a nie częścią Gdańska - zaznaczył dziennikarz. 

Zachęcamy do wysłuchania całej "Debaty Jedynki". 

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Inne odcinki "Debaty Jedynki"

***

"Debatę Jedynki" prowadził: Michał Rachoń

Goście: Adam Borowski (działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL, wydawca), Marek Formela (redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej"), Andrzej Potocki (publicysta "W sieci" i wPolityce.pl)

Data emisji: 24.06.19

Godzina emisji: 18.06

mbl/K.A