Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Kamil Starczyk 25.09.2020

"Polska nie odczuwa skutków pandemii aż tak jak inne kraje". Joński i Lipiec w Debacie Jedynki

- Propozycje odbudowy europejskiej gospodarki są teraz najistotniejsze. Fundusz odbudowy może wyhamować recesję, z którą mamy do czynienia w całej Europie - wskazywał w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej, który razem z Krzysztofem Lipcem z Prawa i Sprawiedliwości wziął udział w "Debacie Jedynki".

Unijne kraje zatwierdziły pulę nisko oprocentowanych pożyczek w wysokości 87 i pół miliarda euro na wsparcie miejsc pracy zagrożonych pandemią. Polska ma otrzymać 11 miliardów 200 milionów euro.

Posłuchaj
24:01 PR1_MPLS 2020_09_25-18-12-11.mp3 "Polska nie odczuwa skutków pandemii aż tak jak inne kraje" - Dariusz Joński, Krzysztof Lipiec (Debata Jedynki)

Z zestawienia Komisji wynika, że do naszego kraju ma trafić trzecia co do wysokości - po Włoszech i Hiszpanii - suma pieniędzy. Władze w Rzymie mają otrzymać prawie 27 i pół miliarda euro, a władze w Madrycie - ponad 21 miliardów euro. Kredyty przyznano 16 państwom członkowskim.

komisja europejska free shutterstock 1200.jpg
Unijne wsparcie miejsc pracy zagrożonych pandemią. Zobacz, ile otrzyma Polska

Joński: odbudowa europejskiej gospodarki najważniejsza

Dariusz Joński zwracał uwagę na to, że Polska uniknęła takich skutków pandemii, jakich doświadczyły inne kraje Unii Europejskiej. - To, z czym w Polsce mamy do czynienia od marca, w innych krajach już nawet od stycznia, czyli pandemia oraz największa gospodarcza zapaść od czasu II wojny światowej, to dzisiaj jedno z największych wyzwań dla Unii Europejskiej. Propozycje odbudowy europejskiej gospodarki są teraz najistotniejsze - wskazywał.

Polityk Koalicji Obywatelskiej podkreślał gospodarcze skutki pandemii koronawirusa. - Odczuliśmy je zarówno w budżetach domowych, jak i samorządowych i państwowych - mówił.

Czytaj także:

- Jako Polska trochę mniej odczuwamy skutki pandemii, chociaż u nas również przez pewien czas zawieszona była gospodarka - dodał.

obóz uchodźcy 1200 shutt.jpg
"Nie proponujemy przymusowej relokacji, ale solidarność". Komisarz ds. wewnętrznych UE o pakiecie migracyjnym

Lipiec: Unia Europejska znów próbuje narzucić relokacje

Kolejnym wyzwaniem Unii Europejskiej jest kwestia uchodźców. Krzysztof Lipiec przypomniał o zdecydowanym stanowisku Polski i państw Grupy Wyszehradzkiej. - Premier Mateusz Morawiecki, reprezentując Grupę Wyszehradzką, podkreślił, że mamy zasady, których się trzymamy - powiedział.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości zwracał uwagę na to, że taką zgodnością i stałością w poglądach pochwalić się nie może Unia Europejska. - Obowiązkowa solidarność, ostatnio zaproponowana przez Unię Europejską, wiele wspólnego z solidarnością nie ma - przekonywał.

Czytaj także:

- To kolejna złagodzona forma wymuszenia relokacji, z czym mieliśmy już do czynienia - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Goście: Krzysztof Lipiec (PiS), Dariusz Joński (KO)

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 18.12

ks