Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 27.03.2016

Kardynał Nycz i prof. Grosfeld o znaczeniu Paschy w życiu każdego z nas

- Każdy rok przynosi nam inny kontekst,  w którym przeżywamy święta Wielkanocne, choć istota ich jest zawsze ta sama. Wchodzimy w uobecnienie tajemnicy Chrystusowej męki, śmierci i zmartwychwstania – podkreślał metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Posłuchaj
  • Kardynał Nycz i prof. Grosfeld o znaczeniu Paschy w życiu każdego z nas (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Czytaj także

Według prof. Jana Grosfelda niezależnie od codzienności i różnych wyzwań, którym musimy stawiać czoło, nasze lęki pozostają bardzo podobne. - Dlatego swoją książkę zatytułowałem "Od lęku do nadziei", bo uważam, że na końcu każdy, czy Hindus czy Polak, czy czarnoskóry, czy czerwonoskóry, ma głęboko podstawowy problem lęku przed tym, czy życie się naprawdę kończy – ocenia prof. Grosfeld.

Czytaj także >>
zmartwychwstanie 1200.jpg
Święta Wielkanocne 2016 z radiową Jedynką

- Jeżeli się naprawdę uwierzy w tajemnicę wcielenia, że Bóg stał się człowiekiem - jednym z nas, to od tego momentu wszystko, co się dzieje w naszym życiu, w moim życiu, dzieje się z Chrystusem. Człowiek, który umiera w szpitalu, w danym momencie przeżywa Paschę z Chrystusem, tak jak ten, który się rodzi i ten, który rozpoczyna dzień. Chrystus wciąż przeprowadza nas ze śmierci grzechu do nowego życia, do zmartwychwstania.

Jak dodaje prof. Grosfeld, jeśli jestem zjednoczony z Chrystusem, to życie się nigdy nie kończy. - Nie kończy się również w sytuacjach śmierci egzystencjalnej, kiedy przychodzi cierpienie, krzyż. Ostatni tydzień był pod znakiem krzyża. Wielkanoc jest pod znakiem krzyża, bo bez niego nie ma zmartwychwstania. Z czego zmartwychwstawać? Z tego lęku. Jezus Chrystus też się boi, jest człowiekiem w tym wymiarze i tego nie ukrywa. To jest bardzo poruszające – podkreśla rozmówca Wiesława Molaka.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i profesor Jan Grosfeld rozmawiali też o niezwykłych wymiarach Bożego miłosierdzia, a także o znaczeniu cierpienia Jana Pawła II i o niezwykłości/zwykłości rodziny Ulmów, dla których gotowość poświęcenia życia całej rodziny dla ratowania innych, Żydów, była czymś naturalnym. Czy od każdego możemy wymagać heroizmu? Co jest najważniejsze w zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży? Co dziś oznacza, że chrześcijanie są jak sól? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***  

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Wiesław Molak

Goście: Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i profesor Jan Grosfeld (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 27.03.2016

Godzina emisji: 12.11

gs/mg