Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 23.07.2020

Praca zdalna rozwiązaniem na wypalenie zawodowe?

Co trzeci polski pracownik czuje się wypalony zawodowo. Lekarstwem na taki stan rzeczy może być praca zdalna, która obecnie umocowana jest w tymczasowych przepisach tarczy antykryzysowej, jednak prezydent zapowiedział już zapisanie jej w przepisach na stałe. Kto najbardziej ucieszy się z możliwości pracy zdalnej?

Aż 31 proc. pracowników umysłowych zauważa u siebie symptomy wypalenia zawodowego. Wśród powodów wymieniają m.in. dużą odpowiedzialność przy niskim wynagrodzeniu czy sporą ilość obowiązków przy małej ilości czasu na ich wykonanie. Dla części badanych rozwiązaniem mogłaby być praca zdalna.

- 43 proc. pracowników uważa, że praca zdalna może mieć pozytywny wpływ w przypadku walki z wypaleniem zawodowym i może przed nim chronić. Wśród osób, które mogły pracować zdalnie wcześniej, jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, czyli przed marcem 2020, ten współczynnik jest wyższy - mówi Katarzyna Merska z Gumtree Polska.


Posłuchaj
03:58 _PR1_AAC 2020_07_23-12-30-33.mp3 Praca zdalna ratunkiem na wypalenie zawodowe? (W samo południe/Jedynka)

Nauczyciele niezadowoleni

Zdaniem prof. Bohdana Rożnowskiego praca zdalna nie jest jednoznacznym czynnikiem, który sprzyja bądź przeciwdziała wypaleniu zawodowemu.

- Robiliśmy badania z nauczycielami i wychodziło na to, że są oni bardziej niezadowoleni z tego, że pracują zdalnie niż zadowoleni z tego, że mogą siedzieć w domu. W wielu przypadkach praca zdalna kończyła się nie zmniejszeniem, a zwiększeniem obowiązków. Są jednak też takie przypadki, gdzie ludzie siedzą w domu, nie mają dzieci albo dzieci są duże i te okoliczności przyrody będą czymś, co znacznie zmniejszy trudność związaną z wykonywaniem pracy - tłumaczy prof. Bohdan Rożnowski.

Najlepszy system łączony

Wszystko wskazuje na to, że praca zdalna stanie się stałym elementem rynku pracy, ale to pociąga za sobą ogromne wyzwania natury legislacyjnej.

- Mamy w Kodeksie pracy też taką formę nazwaną telepracą, ale jest ona bardzo ograniczona. Odnosi się tylko i wyłącznie do takiej pracy świadczonej w sposób regularny za pomocą systemów teleinformatycznych, podczas gdy praca zdalna jest pojęciem dużo szerszym - twierdzi Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.

Praca zdalna najchętniej jest wykonywana w systemie łączonym. - W systemie hybrydowym, kiedy mamy np. 2 dni w biurze i 3 w domu albo odwrotnie. Wtedy utrzymany jest balans, który pozwala na to, żeby być w połączeniu z firmą, kolegami z pracy i tym środowiskiem, ale z drugiej strony mieć też taką możliwość bardziej elastycznego zarządzania swoim czasem - dodaje Agnieszka Zielińska.

***

Tytuł audycjiW samo południe

ProwadziłKrzysztof Grzesiowski

Materiał: Ewelina Kwaśniewska

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 12.30

DS