Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 11.09.2020

Medycyna w dobie koronawirusa. Czy teleporada zdaje egzamin?

Pandemia koronawirusa zmusiła całą służbę zdrowia do przeorganizowania swojej działalności. Szpitale zamykały swoje oddziały, a przychodnie lekarskie przeniosły się do Internetu. Czy po pół roku pandemii medycyna zdalna zdaje egzamin?

Teleporady dotyczą zarówno publicznego jaki prywatnego systemu opieki zdrowotnej. Według najnowszego sondażu CBOS posiadacze tzw. abonamentów medycznych korzystają z usług Narodowego Funduszu Zdrowia tak samo często jak Ci, którzy ich nie posiadają. 


Posłuchaj
03:43 _PR1_AAC 2020_09_11-07-43-53.mp3 Czy teleporada zdaje egzamin? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia mówi, że wybór sektora prywatnego przez pacjentów, a także pracodawców, którzy finansują abonamenty dla swoich pracowników, miał gwarantować wykonanie świadczeń w jak najkrótszym czasie i w wysokiej jakości. - I interesie firmy abonamentowej jest w tej chwili jak najszybsze uruchomienie wizyt w sposób tradycyjny - mówi ekspert. - Okres Covid -19 spowodował ogromne zaległości, jeżeli chodzi o diagnozowanie pacjentów, w tej chwili trzeba pracować ze zdwojoną siłą, żeby nadrobić zaległości - podkreśla. 


Pacjenci cenią porady online

Anna Rulkiewicz, prezes Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej podkreśla, że pacjenci nie rezygnują z abonamentów, wręcz przeciwnie ich liczba wzrasta. - Pacjenci bardzo cenią sobie te porady. Jak się patrzy na różne problemy, z którymi się zgłaszają, wiele z nich możemy szybko rozwiązać - wyjaśnia Anna Rulkiewicz. - Tam gdzie teleporada nie pomoże i musi być wizyta, placówki są czynne - dodaje. 

Niezdiagnozowane choroby 


Okres pandemii wpłynął negatywnie na osoby, które cierpią na inne choroby niż Covid-19. Jak zaznacza dr Gryglewicz są ogromne sygnały w obszarze chorób onkologicznych. - Ok. 70 proc. pacjentów, którzy prawdopodobnie mają nowotwór, przez działania związane z koronawirusem, nie zostały zdiagnozowane - tłumaczy. 

3 mln Polaków posiada ubezpieczenie zdrowotne 


Z roku na rok wzrasta liczba ubezpieczeń zdrowotnych. Jak mówi Dorota Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, ubezpieczonych jest już 3 mln Polaków. - Zarówno jeżeli chodzi o przeznaczone środki jak i liczbę ubezpieczonych to mamy wzrost ponad 13 proc. w stosunku do pierwszego półrocza zeszłego roku - podkreśla Dorota Fall. - Ten wynik cieszy, bo oznacza to, że Polacy zaczęli mysleć o swoim zdrowiu i traktować je jak inwestycję - dodaje. 

W pierwszym półroczu 2020roku Polacy na ubezpieczenia zdrowotne wydali ponad pół miliarda złotych. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Maja Mazurek 

Data emisji: 11.09.2020r. 

Godzina emisji: 7.43

ans