Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.11.2021

Polscy naukowcy po 40 latach wracają na Antarktydę

Niemal dwa miesiące spędzi na Antarktydzie grupa polskich polarników. Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk wyjeżdżają w tych dniach w rejon bieguna południowego. Chcą na nowo otworzyć polską stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, która była nieczynna przez ponad 40 lat. W planach mają też rozpoczęcie badań.

Antarktyda_663_364.jpg
Antarktyda – najbardziej zimny i wietrzny kontynent

Prof. Marek Lewandowski, pomysłodawca projektu i kierownik wyprawy, wyjaśnia, że celem wyprawy jest badanie Ziemi. - To jest unikalne miejsce, z którego można badać strukturę jądra Ziemi w sposób nieskażony działalnością człowieka ani falami sejsmicznymi indukowanymi przez ocean - mówi.


Posłuchaj
02:33 Jedynka-3-11-2021-więcej-świata.mp3 Wyprawa na Antarktydę (Więcej świata/Jedynka)

 

centkiewicz 1200 nac.jpg
Czesław Centkiewicz – talent pisarski odnaleziony pod biegunem północnym

Stacja imienia Dobrowolskiego została wybudowana przez Rosjan i przejęta przez Polskę w 1959 roku. Od 1979 roku nie prowadzono w niej badań. Polarnicy chcą ją na nowo uruchomić i postawić tam zasilaną energią słoneczną automatyczną instalację pomiarową. Stacja będzie w ten sposób sama wykonywać obliczenia i przesyłać wyniki do Warszawy.

Dr Adam Nawrot, który także uczestniczy w wyprawie, mówi, że na miejscu wiatry mogą wiać nawet z prędkością niemal 300 km/h. - Ta pogoda zmienia się błyskawicznie. To będzie determinowało, czy będziemy wychodzili w teren wykonywać pomiary, czy skupiali się na pracach w obrębie stacji - dodaje.

Profesor Monika Kusiak zaznacza, że na miejscu wiele zależeć będzie od natury. Podkreśla, że istnieje oczywiście harmonogram wszelkich prac, do których zaliczono posprzątanie i inwentaryzację. - Ale jesteśmy naukowcami i mamy nadzieję na wykonanie badań, którymi się interesujemy - mówi. Dodaje, że w takich rejonach wiele zależy od pogody danego dnia. A dr Nawrot spodziewa się takich dni, że naukowcy nie będą mogli wyjść na zewnątrz. A jednak członków wyprawy ciągnie w to miejsce, bo są naukowcami, ale mają też naturę podróżników.

O szczegółach ekspedycji informuje w najnowszym odcinku podcast Polskiego Radia zatytułowany "Świat". Słuchaj [TUTAJ]

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Materiał: Wojciech Cegielski

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 17.32

ag