Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 22.12.2021

ZEA zrywają z islamską tradycją. Niedziela dniem wolnym od pracy

- Od stycznia przyszłego roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich niedziela stanie się całkiem wolna, a dniem pracy zostanie piątek - mówi Michał Strzałkowski, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia. ZEA zrywają z islamską tradycją tygodnia pracy od niedzieli do czwartku i przechodzą na zachodni system od poniedziałku do piątku. W ten sposób chcą zsynchronizować swój czas pracy z zachodnimi gospodarkami.
Posłuchaj
  • Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie tylko przesuwają weekend, ale także wydłużają go (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także
  • W krajach muzułmańskich piątek jest dniem modlitwy. Od stycznia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie jednak dniem roboczym
  • ZEA chcą dostosować się do globalnych rynków finansowych, które funkcjonują od poniedziałku do piątku
  • Mimo protestów części mieszkańców władze ZEA nie zmienią swojej decyzji

ZEA to państwo, które w drugiej połowie XX wieku wzbogaciło się dzięki ogromnym złożom ropy naftowej. Dubaj oraz Abu Zabi stały się więc ważnymi centrami biznesu na Bliskim Wschodzie z ambicjami do rangi najważniejszych dla finansów globalnych.

Wysokie zarobki w bankach, korporacjach czy funduszach inwestycyjnych i powierniczych przyciągnęły do ZEA ekspatów z Azji, Afryki oraz Europy, którzy jednak musieli do tej pory pracować zgodnie z muzułmańską tradycją od niedzieli do czwartku. Piątek jest bowiem dniem modlitwy. - Muzułmański weekend to na ogół piątek i sobota. W niedzielę idzie się już do pracy - wyjaśnia Michał Strzałkowski.

- Od stycznia przyszłego roku niedziela w ZEA stanie się jednak całkiem wolna, a dniem pracy zostanie piątek. Chodzi o to, żeby lepiej zestroić Dubaj czy Abu Zabi z globalnymi rynkami finansowymi, ale też zrobić gest wobec wielu niemuzułmańskich pracowników, którzy chcieliby polecieć na weekendy do swoich rodzin - dodaje Michał Strzałkowski.

Posłuchaj
03:04 Jedynka/Więcej świata - 21.12.2021 ZEA Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie tylko przesuwają weekend, ale także wydłużają go (Jedynka/Więcej świata)

Coraz ważniejszy ośrodek biznesowy

Abdulrahman Al Awar, emiracki minister zasobów ludzkich zwraca uwagę na analizy, że ZEA będą coraz ważniejszym ośrodkiem biznesowym na świecie.

- W zwiększeniu atrakcyjności i konkurencyjności naszego rynku finansowego oraz rynku pracy pomoże reforma tygodnia pracy. Istotny jest też dla nas aspekt społeczny i lepiej wykorzystany potencjał naszych pracowników z zagranicy - tłumaczy.

Wydłużenie weekendu

Władze ZEA nie tylko przesuwają weekend, ale także wydłużają go. Piątek jest dla wielu muzułmanów dniem szczególnej modlitwy, dlatego godziny pracy obejmą tylko połowę czasu i wszyscy będą mogli wyjść do domu wcześniej albo nawet po zakończeniu pandemii pracować zdalnie. Weekend w ZEA będzie więc trwać 2,5 dnia, zaś tydzień pracujący 4,5 dnia.

- To jest znakomity pomysł. Będę mógł spędzić więcej czasu z rodziną i lepiej zaplanować weekend. Jestem pewien, że to zwiększy moją produktywność - mówi pracujący w Dubaju indyjski menedżer.

Ta reforma nie podoba się jednak wszystkim. - Jestem temu przeciwny. To zniszczy naszą muzułmańską tożsamość. Będzie trudniej brać nam udział w piątkowych modlitwach w meczetach - twierdzi nasz rozmówca pochodzący z Arabii Saudyjskiej.

Emirackie władze zapowiedziały, że mimo protestów części mieszkańców swojej decyzji już nie zmienią.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Materiał: Michał Strzałkowski

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 17.49

DS