Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 16.10.2019

Krzysztof Winkler: brexit bez umowy ryzykowny dla Niemiec

- Przy rozchwianej gospodarce europejskiej i widmie recesji, która dotyka niemiecką gospodarkę, dokładanie jeszcze wyjścia bezumownego Wielkiej Brytanii z Unii, nie jest najlepszym pomysłem - stwierdził w PR24 dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza Britannia na Uniwersytecie Warszawskim).

Rozpoczynający się w czwartek 17 października dwudniowy szczyt UE, który będzie poświęcony m.in. brexitowi, jest uważany za ostatnią szansę na zawarcie porozumienia, aby możliwe było wyjście Wielkiej Brytanii w planowanym terminie, czyli 31 października. W Brukseli spekuluje się jednak o możliwym, kolejnym nadzwyczajnym szczycie przed końcem miesiąca.

Główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier przedstawił ministrom państw członkowskich postępy w unijno-brytyjskich negocjacjach w tej sprawie. Podkreślił, że trwają prace nad prawnie wiążącym tekstem porozumienia.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił po południu polskim dziennikarzom, że "zasadnicze zręby tego porozumienia są gotowe" i wszystko idzie w dobrą stronę, ale z brexitem i partnerami z Wielkiej Brytanii "wszystko jest możliwe".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Brexit "bez żadnego ale". Johnson rozmawiał z premierem Irlandii

Przed południem główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier oceniał, że nadal do rozwiązania pozostają "znaczące kwestie". Poczynione przez premiera Borisa Johnsona ustępstwa ws. rozstrzygnięcia kwestii granicy Irlandii Północnej nie podobają się przedstawicielom północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), która wspiera gabinet Johnsona.

Bezumowny brexit to nie jest dobry pomysł

Dr Krzysztof Winkler omówił najnowsze doniesienia ws. brexitu. Skupił się m.in. tym, że Boris Johnson spotkał się z premierem Irlandii Leo Varadkarem. Na trzy tygodnie przed ostatecznym terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przywódcy przekonywali w oświadczeniu, że dostrzegają szansę na porozumienie ws. brexitu.

- Zgoda Irlandii otwiera Niemcom drogę do zapewnienia sobie buforu bezpieczeństwa. Przy rozchwianej gospodarce europejskiej i widmie recesji, jaka dotyka niemiecką gospodarkę, dokładanie jeszcze wyjścia bezumownego Wielkiej Brytanii z Unii, nie jest najlepszym pomysłem - stwierdził w PR24 dr Krzysztof Winkler. Gość PR24 zauważył, że według wielu ekspertów bezumowny brexit może przynieść znaczące turbulencje gospodarcze.

- Zgoda Irlandii zrzuciła odpowiedzialność z UE. Nie musza naciskać na Dublin. Dzięki temu mamy bardzo intensywne rozmowy. Trzeba czekać na oficjalny komunikat - powiedział Krzysztof Winkler.

Termin brexitu coraz bliższy

Zgodnie z obecnymi ustaleniami Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października. Aby odbyło się to w uporządkowany sposób, porozumienie między Londynem a Brukselą powinno być zawarte i zaakceptowane przez obie strony (w tym parlamenty brytyjski i europejski) przed tą datą.

Zapraszamy do wysłuchania audycji

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 16.10.19

Godzina emisji: 19.46

Polskie Radio 24/tb