Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Damian Zakrzewski 04.01.2021

Nastroje na Wyspach po brexicie. Dr Przemysław Biskup: dla Brytyjczyków to zamknięcie pewnego etapu

- Większość Brytyjczyków jest zadowolona z umowy z tego względu, że jest to zamknięcie pewnego etapu. Umowa broni podstawowych zasad współpracy gospodarczej - powiedział dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodał przy tym, że jednak trudno mówić o entuzjazmie. 

Wraz z pierwszym dniem stycznia 2021 roku zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, choć nie należała do Wspólnoty, to pozostawała związana z nią wszystkimi regulacjami. Zaczęła obowiązywać umowa handlowa jaką zawarły pod koniec grudnia ubiegłego roku Unia Europejska i Wielka Brytania. Zgodnie z jej zapisami nie obowiązują limity eksportowe i cła jednak następuje znaczne utrudnienia w kontaktach handlowych.

"Brak entuzjazmu"

uk granica kontrola shutterstock_1227053824 1200.jpg
Po brexicie wracają odprawy celno-graniczne. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

O sytuacji w Wielkiej Brytanii po wystąpieniu z Unii Europejskiej mówił w audycji "Świat w powiększeniu" dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Podkreślił, że nastroje wśród Brytyjczyków po zawarciu umowy są mieszane. - Osoby o poglądach probrexitowych są rozczarowane. Natomiast osoby, które są przeciw brexitowi mówią, że wizja braku umowa byłaby w tym sensie lepsza, że wymusiłaby powrót do rozmów z UE. Wydaje się jednak, że większość Brytyjczyków jest zadowolona z umowy z tego względu, że jest to zamknięcie pewnego etapu. Umowa broni pewnych podstawowych zasad współpracy gospodarczej. Nie można jednak tego mylić z jakimś szczególnym entuzjazmem - powiedział.

Czytaj także:

Ekspert powiedział, że choć nie obowiązują cła ani limity eksportowe to współpraca między UE a Wielką Brytanią będzie utrudniona. - Jeśli chodzi o zasady wymiany gospodarczej to zmieni się w najbliższym czasie dosyć dużo. O ile została utrzymana wymiana bez ceł i ograniczeń ilościowych to nie ma już domyślnej tożsamości standardu. Np. w przypadku handlu trzeba przejść kontrole graniczne związane z bezpieczeństwem produktów, ze standardami sanitarnymi. Tam gdzie te rozbieżności występują potrzebna jest certyfikacja. Ona odbywa się już na rynku importera. Podniesie to koszty transakcyjne - wyjaśnił.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj

23:54 _PR24_AAC 2021_01_04-19-33-15.mp3 Nastroje na Wyspach po brexicie. Dr Przemysław Biskup: dla Brytyjczyków to zamknięcie pewnego etapu ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 04.01.2021

Godzina emisji: 19.33

dz