Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Joanna Twardowska 21.10.2021

"Starcie na trzech płaszczyznach". Prof. Żurawski vel Grajewski o sporze Polski z UE

- Mamy do czynienia ze starciem na trzech płaszczyznach: ze sporem instytucjonalnym, ideologicznym i finansowym - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 

W czwartek Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której przedstawił opinię na temat ostatniego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem europejskim. Instytucja unijna uznała, że wyrok ten podważa prawo unijne oraz zagraża niezależności sędziów. 

Czytaj także:
eu 1200 pap (1).jpg
Reakcja europarlamentu na wyrok polskiego TK. Przegłosowano rezolucję

Europosłowie wezwali Komisję do niezatwierdzania polskiego Planu Obudowy do czasu wdrożenia przez rząd postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Równocześnie europosłowie zaznaczają, że jakiekolwiek kary finansowe nie mogą dotknąć obywateli, końcowych odbiorców dopłat.

Czytaj także:

Posłuchaj
21:57 _PR24_AAC 2021_10_21-19-36-29.mp3 Przemysław Żurawski vel Grajewski o sporze Polski z UE. ("Świat w powiększeniu")

Trzy wymiary sporu

Przemysław Żurawski vel Grajewski pytany o spór pomiędzy UE a Polską wskazał, że "mamy do czynienia ze starciem na trzech płaszczyznach". Jak tłumaczył - są to wymiary: instytucjonalny, ideologiczny i finansowy. - Te trzy elementy się łączą - podkreślił gość PR24.

Omawiając starcie na poziomie instytucjonalnym, rozmówca wyjaśnił, że "siły dominujące w UE dążą do coraz bardziej scentralizowanej struktury". - Hasło "Ever Closer Union" nie może być jednak realizowane na drodze legalnej, bo taka próba zakończyła się niepowodzeniem. Obywatele się na to nie zgodzili - zwrócił uwagę, odwołując się do odrzuconego w referendach holenderskim i francuskim projektu Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy. 

Czytaj także:
1200 witoldwaszczykowski.jpg
"Apel, do którego KE i państwa nie muszą się stosować". Waszczykowski o rezolucji PE

Politolog wskazał, że UE zdaje sobie "sprawę z tego, że przeforsowanie nowego rozwiązania prawnego, w którym pogłębiono by integrację i uzyskano zgodę na ratyfikację w referendach w rozmaitych krajach, jest niemożliwe". - Ale wciąż jest wola pogłębiania tej integracji. W związku z tym odbywa się to pozatraktatowo, bezprawnie, poprzez rozpychanie się instytucji unijnych i testowanie tego, na ile państwa, które nie przekazały kompetencji w danych obszarach, jednak uznają ich zwierzchność w tej czy innej dziedzinie - mówił ekspert. 

Drugi wymiar jest ideologiczny - tłumaczył dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski. - To niechęć lewicowo-liberalnego mainstreamu do konserwatywnych rządów w Polsce i na Węgrzech - podkreślił i dodał, że "najgorętszy spór na tym poziomie jest widoczny w Parlamencie Europejskim". - Tam kwestie ideologiczne odgrywają największą rolę - ocenił. Specjalista wskazał też, że trzecia płaszczyzna starcia dotyczy kwestii finansowych. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

AudycjaŚwiat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog

Data emisji: 21.10.2021

Godz. emisji: 19.33

IAR/PR24

jbt