Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 23.06.2018

Modernizacja polskiej armii. "Śmigłowce wielozadaniowe pilną potrzebą zakupową"

– Wsłuchujemy się w głosy, które płyną ze Sztabu Generalnego i od żołnierzy, bo chcemy unowocześniać nasze wojsko – powiedział w audycji „Cafe Armia” Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa m.in. na temat programów modernizacji armii.
Kupno nowych śmigłowców wielozadaniowych jest jednym z priorytetów dla MON. Czas eksploatacji obecnie wykorzystywanych zbliża się ku końcowi. Radziecki Mi-8 służy w polskiej armii od 1968 roku.Kupno nowych śmigłowców wielozadaniowych jest jednym z priorytetów dla MON. Czas eksploatacji obecnie wykorzystywanych zbliża się ku końcowi. Radziecki Mi-8 służy w polskiej armii od 1968 roku. Wikipedia
Posłuchaj
  • 23.06.18 Wojciech Skurkiewicz: „Kupno nowych śmigłowców jest jedną z najpilniejszych potrzeb (…)”.
Czytaj także

Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że wszystkie dotychczas przyjęte programy, które mają na celu poprawę jakości polskiego wojska będą kontynuowane. Zaznaczył jednak, że kluczowa kwestią w procesie modernizacji armii jest ustalenie pewnych priorytetów.

– Bez wątpienia musimy mówić o programach śmigłowcowych. W ich skład wchodzą projekty mające zapewnić naszym żołnierzom śmigłowce uderzeniowe i wielozadaniowe. Te drugie stanowią pilną potrzebę zakupową. Dla nas to priorytet priorytetów. Oprócz tego ważnym ogniwem są śmigłowce do operacji morskich, przede wszystkim do zwalczania okrętów podwodnych – wskazał wiceminister.

Czas eksploatacji wielu śmigłowców wykorzystywanych w polskiej armii dobiega końca. Dlatego Wojciech Skurkiewicz powiedział, że kupno nowych maszyn jest obowiązkowe. Jednak z komunikatów MON można wywnioskować, że obecnie główne akcenty kładzione są na obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową oraz na marynarkę wojenną.

– Wspomniane segmenty to szczególne obszary i mogę powiedzieć, że mamy w nich już pewne osiągnięcia. Zarówno program „Wisła”, jak i „Orka” są dla nas kluczowe. Wybór oferenta, który dostarczy łodzie podwodne, powinien odbyć się jak najszybciej, bo za niedługo może okazać się, że nasza armia będzie dysponowała jednym okrętem tego typu – dodał.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że realizacja niektórych programów jest opóźniona. Urzędnicy MON zdają sobie sprawę z tego, że siły zbrojne wymagają szybkiego doinwestowania na wielu obszarach, jednak podstawową przeszkodą są kwestie finansowe.

– Faktycznie, w większości programy te są opóźnione. Dysponujemy określoną pulą pieniędzy. Na dziś jest to 10 mld złotych, które w ciągu roku możemy wydać na modernizację techniczną armii. Nie ma niestety możliwości pozyskania większych środków na ten cel. Szanse pojawią się po 2020 roku, gdy sukcesywnie będziemy zwiększać wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB – wyjaśnił Wojciech Skurkiewicz.

Ponadto Wojciech Skurkiewicz mówił również o wdrożeniu Systemu Kierowania i Dowodzenia armią.

Audycję „Cafe Armia” prowadziła Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24/db

--------------------

Data emisji: 23.06.18

Godzina emisji: 08.37

Partnerem audycji Cafe Armia jest Polska Grupa Zbrojeniowa

Partnerem audycji Cafe Armia jest Polska Grupa Zbrojeniowa