Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 25.10.2010

Warszawę można uczynić piękną

Wszyscy mówią, że stolica jest brzydka, że jej architektura jest owocem chaosu. Najwyższy czas to zmienić.
Panorama lewobrzeżnej WarszawyPanorama lewobrzeżnej WarszawyWikipedia

Nowoczesna Warszawa – czyli jaka? Nowoczesna Warszawa – dla kogo? Nowoczesna Warszawa – czy mamy dla niej nowoczesne legendy? Jak chcemy żyć w mieście, do czego go używać, po co nam ono w ogóle jest? Na te pytania próbuje odpowiadać festiwal projektowania miasta "Warszawa w budowie", który organizowany jest przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

- Warszawiacy dyskutują u nas o swoim mieście, konfrontują swoje wyobrażenia na jego temat z doświadczeniami specjalistów z wielu krajów, reprezentujących różne dyscypliny – opowiada o festiwalu Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Na pytania uczestników imprezy odpowiadają architekci, socjologowie i filozofowie, co, zdaniem gości Andrzeja Matula, pozwala dotrzeć do różnych publiczności.

- Nie ma już centralnego planowania i narzucania jednej wizji, każdy ma prawo zabrać głos – podkreśla Marcel Andino Velez, rzecznik prasowy Muzeum.

W "Rozdrożach kultury" goście podkreślali, że chociaż dziś o Warszawie mówi się, że jest "miastem chaosu" i nie jest zbyt atrakcyjna wizualnie, to stan ten można zmienić. – Ta aglomeracja nie jest do końca skończona – podkreśla Karina Koziej, socjolog miasta.

– Wydaje mi się, że w końcu dorośliśmy do przeprowadzenia wielu rewolucyjnych zmian i potrafilibyśmy dobrze zagospodarować tak ważną przestrzeń, jaką jest choćby Plac Defilad – dodaje w radiowej Jedynce.

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Warszawę można uczynić piękną" w boksie "Posłuchaj".

Na "Rozdroża kultury" zapraszamy w poniedziałki o 20.09

(pp)