Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 15.05.2015

Myślistwo to nie tylko zabijanie? "Trzeba kochać przyrodę, by być myśliwym"

Wielowiekowa tradycja, odpowiedzialność za przyrodę, czy mordowanie zwierząt dla zabawy? - Jeśli ludzie zabijają je dla rozrywki, to nie łowiectwo, a patologia - mówi Bartłomiej Popczyk, myśliwy.
Trwa nowelizacja prawa łowieckiego, które dotychczas dawało łowczym wiele swobody, na przykład pozwalało na kontrowersyjny udział dzieci w polowaniach.Trwa nowelizacja prawa łowieckiego, które dotychczas dawało łowczym wiele swobody, na przykład pozwalało na kontrowersyjny udział dzieci w polowaniach.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Czy prawo łowieckie jest zbyt mało restrykcyjne? Dyskusja w Czwórce (Czwórka/Się mówi)
  • Czym jest myślistwo? Sonda wśród słuchaczy Czwórki (Czwórka/Się mówi)
Czytaj także

Myśliwi nie tylko polują na zwierzęta, ale też co roku zostawiają w lasach 600 ton ołowiu.

- W Polsce jest 120 tys. łowczych, którzy na co dzień regulują populację, ale także pomagają zwierzętom - mówi Zbigniew Michalik, myśliwy. - To dzięki tym czynnościom nie ma u nas problemów z dzikami, które potrafią wyrządzić przecież ogromne szkody.

Z drugiej strony, jak argumentował ekolog Tomasz Zdrojewski, myśliwy decyduje o życiu i śmierci, a stawianie siebie w pozycji Boga jest niedopuszczalne. - Chcemy oddać prawo do życia w dzikości dzikim zwierzętom - mówił ekspert.

Goście Czwórki dyskutowali o tym, czy rzeczywiście populacje gatunku należy "regulować", czym jest kultura łowiecka i jak weryfikować, czy polscy myśliwi przestrzegają okresów ochronnych zwierząt i innych obowiązujących zasad, ale także m.in., jak radzić sobie mają rolnicy, którym zwierzęta niszczą uprawy.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Bartłomiej Popczyk i Zbigniew Michalik (myśliwi, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), Tomasz Zdrojewski (koalicja "Niech żyją")

Data emisji: 15.05.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/kul