Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 02.10.2017

Po referendum niepodległościowym w Katalonii. Komentarze

W niedzielnym – nieuznawanym przez władze centralne w Madrycie – referendum w Katalonii wzięło udział 42 procent uprawnionych do głosowania. 90 procent z nich opowiedziało się za niepodległością regionu. W dniu referendum doszło w Barcelonie do starć z policją, ucierpiało w nich ponad 800 osób. W Debacie Poranka komentarz publicystów – Katarzyny Kozłowskiej i Mirosława Skowrona (Super Express).
Katalończycy cieszą się z ogłoszenia wyników referendumKatalończycy cieszą się z ogłoszenia wyników referendumPAP/ EPA/SANTI DONAIRE
Posłuchaj
  • 2.10.17 Po referendum niepodległościowym w Katalonii. Komentarze
  • 02.10.2017 Reakcje UE na referendum w Katalonii. Relacja Beaty Płomeckiej - korespondentki Polskiego Radia w Brukseli
  • 02.10.2017 Dzień po referendum w Katalonii. Relacja Adriana Bąka - specjalnego wysłannika Polskiego Radia do Barcelony
Czytaj także

Wyniki referendum nie są akceptowane przez Madryt. Premier Hiszpanii, Mariano Rajoy, podkreślał, że organizatorzy głosowania złamali prawo i przekroczyli dopuszczalne w demokracji granice. Przedstawiciele UE po referendum milczą, ale jeszcze przed głosowaniem przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajani, stwierdził, że referendum to działanie „przeciwko konstytucji Hiszpanii, przez co jest niezgodne z prawem”.

Referendum w Katalonii - czytaj więcej

– To referendum rzeczywiście nie było zgodne z konstytucją. Zastanawiam się tylko, czy wszystkie sprzeczne z ustawą zasadniczą działania władz lokalnych należy rozpędzać, przysyłając na miejsce „tępych osiłków” ze stolicy kraju i pacyfikować mniejszość narodową – komentował w PR24 Mirosław Skowron, dodając przy tym, że „działaczy katalońskich zamykano już kilka tygodni przed referendum”. – To zamykanie za poglądy polityczne. Złamano zasady, na których opiera się Unia Europejska – podkreślał, oceniał przy tym, że w UE są „równi i równiejsi”.

– To, do czego doszło, nie jest godne pochwały. Kwestia dotyczące praw człowieka i podstawowych wolności będą na pewno jednak podnoszone przez instytucje unijne. Możemy spodziewać się silniejszych komentarzy niż w stosunku do Polski – mówiła z kolei na naszej antenie Katarzyna Kozłowska.

Lider lokalnego rządu, Carles Puigdemont, po ogłoszeniu wyników referendum, dał do zrozumienia, że wkrótce Katalonia pójdzie własną drogą. Powiedział, że mieszkańcy Katalonii zasłużyli na posiadanie niepodległego państwa, które ukonstytuuje się jako republika. Słowa te zostały uznane za zapowiedź jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Barcelonę.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Sławomir Jastrzębowski.

Polskie Radio 24/IAR

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 2.10.17

Godzina emisji: 8.06