Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 06.02.2018

"Przez ostatnie lata nie było ważniejszego dokumentu do podpisania"

Prezydent Andrzej Duda we wtorek, o godzinie 11.00, ma ogłosić swoją decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W Debacie Poranka rozmowa z Jackiem Liziniewiczem z "Gazety Polskiej Codziennie", publicystą Bogumiłem Kolmasiakiem i Wojciechem Korkuciem, artystą i komentatorem.
Andrzej DudaAndrzej DudaPAP/Marcin Obara

– Uważam, że w obecnej sytuacji nie ma innego rozwiązania niż podpisanie tej ustawy. Nie było przez ostatnie kilka lat ważniejszego dokumentu do podpisania – oceniał w Polskim Radiu 24 Wojciech Korkuć. Zdaniem Jacka Liziniewicza, prezydent Andrzej Duda w zasadzie nie ma wyboru, w kontekście podpisania bądź nie ustawy.

– Myślę, że prezydent podpisze nowelizację ustawy o IPN, tak naprawdę nie ma innego wyjścia. Na szali są trudności na arenie międzynarodowej albo polityka wewnętrzna – mówił publicysta "GPC". – Wybór jest prosty. I tak nie zawojujemy areny międzynarodowej, trzeba więc ratować politykę wewnętrzną – dodawał Liziniewicz.

Z kolei Bogumił Kolmasiak na naszej antenie przekonywał, że prezydent Duda nie powinien podpisywać nowelizacji ustawy o IPN. – Mam nadzieję, że prezydent uwzględni głosy, które wskazują na to, że ta ustawa to ograniczenie wolności słowa, hamowanie debaty publicystycznej i niszczenie dyskursu w Polsce – wskazywał.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, która w piątek trafiła do prezydenta, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/zz

__________________

Data emisji: 6.02.18

Godzina emisji: 8.06