Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 15.03.2018

Brytyjski rząd reaguje na próbę zabójstwa Skripala. Komentarze

Przedstawiciel brytyjskiego rządu poinformował, że decyzja o usunięciu 23 rosyjskich dyplomatów z Wielkiej Brytanii jest najpoważniejszym posunięciem tego typu od momentu zakończenia zimnej wojny. Po morderstwie Aleksandra Litwinienki w 2006 roku z kraju wydalono zaledwie cztery osoby. O próbie zabójstwa byłego pułkownika GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala rozmawiali w Debacie Poranka dr Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego) i Michał Rachoń (Gazeta Polska).

„Musimy uznać, że Rosja odpowiada za próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki” – poinformowała brytyjska premier Theresa May. Z kolei przedstawiciel brytyjskiego rządu, który zastrzegł sobie anonimowość, podkreślił, że Wielka Brytania „jest gotowa adekwatnie odpowiedzieć, jeśli Rosja zdecyduje się na eskalację” konfliktu po próbie zabójstwa Siergieja Skripala.

W sprawie otrucia Siergieja Skripala wypowiedział się także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, który zapewnił Wielką Brytanię o solidarności Unii Europejskiej. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą sytuacją oraz dotychczasowymi ustaleniami brytyjskimi. Oczywiście Zjednoczone Królestwo może liczyć w tej sprawie na solidarność Unii Europejskiej - mówił Dombrovskis.

„Jestem gotów poruszyć sprawę ataku na Siergieja Skripala podczas przyszłotygodniowego szczytu UE " - napisał w środę na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jak podkreślił Michał Rachoń, sprawa Siergieja Skripala „wpisuje się w serial, który znamy od lat”. - Federacja Rosyjska uważa siebie za kontynuatora ZSRR, a Władimir Putin ciepło wypowiada się o Stalinie. Sposób funkcjonowania wywiadu zagranicznego, w tym wywiadu wojskowego w Federacji Rosyjskiej  i wcześniej w ZSRR, nie zmienił się w ogóle, podobnie jak sama instytucja GRU, która jest instytucjonalnie tą samą instytucją – mówił gość.

Jego zdaniem, sprawa Skripala pokazuje, że Federacja Rosyjska prowadzi tę samą politykę, tymi samymi narzędziami „nie wyzbywając się żadnego z elementów, które zdecydowały o tym, czym był ZSRR.

- Federacja Rosyjska cały czas posiada jeden z największych na świecie arsenałów nuklearnych, a także agresywne służby specjalne prowadzące działalność nie tylko wywiadowczą, ale także dywersyjną – wyjaśnił.

Zdaniem dr Sebastiana Gajewskiego, sprawa Skripala jest podobna do historii Aleksandra Litwinienki, „przy czym dzisiaj zanosi się na nieco mocniejszą reakcje państw Zachodu”.

- O ile jednak, jeszcze kilkanaście lat temu Rosja poczynała sobie bardziej ostrożnie, przynajmniej od strony czysto werbalnej, to dziś - gdy słychać zaprzeczenia z Kremla - nikt nie ma wrażenia, że ktokolwiek z Kremla chce nas przekonać, że w rzeczywistości Skripala zamordowali Brytyjczycy czy może był to nieszczęśliwy wypadek. To pokazuje jaki sposób funkcjonowania Rosja obrała na arenie międzynarodowej. Są to coraz bardziej śmiałe działania – podsumował dr Gajewski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/pr

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 15.03.18

Godzina emisji: 8:06