Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 22.11.2019

D. Wildstein: w narracji opozycji S. Piotrowicz urasta do rangi jakiegoś demona

- Narracja wobec Stanisława Piotrowicza nie trzyma się kupy. Biedny poseł Piotrowicz urasta do rangi jakiegoś demona, a jednocześnie ta sama strona będzie bagatelizowała realne zbrodnie, których dopuszczali się ludzie z nią zbratani - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz TVP Dawid Wildstein. Gośćmi "Debaty poranka" byli również Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci" oraz publicysta Sławomir Jastrzębowski.
Posłuchaj
  • 22.11.19 D. Wildstein: w narracji opozycji S. Piotrowicz urasta do jakiegoś demona. To niepokojące (PR24)
Czytaj także

W czwartek wieczorem Sejm wybrał nowych członków Trybunału Konstytucyjnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowania wzbudziły wiele kontrowersji, opozycja zgłaszała między innymi zarzuty w sprawie przeszłości Stanisława Piotrowicza. Chodzi o jego pracę w prokuraturze w okresie stanu wojennego. Między innymi to zagadnienie było komentowane przez gości Polskiego Radia 24 - Piotra Cywińskiego, Dawida Wildsteina i Sławomira Jastrzębowskiego.

witek-1200-pap.jpg
Powtórne głosowanie ws. KRS. Rzecznik PiS odpowiada na zarzuty

D. Wildstein: groźna taktyka opozycji

W audycji zwrócono uwagę na to, że opozycja krytykuje działalność Stanisława Piotrowicza w stanie wojennym, tymczasem w jej szeregach znajdują się komunistyczni politycy.

- Nawet nie chodzi o tę hipokryzję, bo chociaż jest groteskowa i może bawić, to jest to wilcze prawo każdej opozycji, żeby stosować podwójne standardy - nie zauważać u siebie i piętnować u przeciwników. Ale tu mamy do czynienia z pomieszaniem aksjologicznym w stosunku do historii. Narracja wobec Stanisława Piotrowicza nie trzyma się kupy, bo po stronie Platformy Obywatelskiej mamy bez porównania gorsze postacie i to takie, które nigdy nie przeprosiły w żaden sposób, nie skrytykowały swojej przeszłości - mówił Dawid Wildstein.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Opozycja robi hucpę". Łukasz Schreiber o głosowaniu ws. KRS

- Jaka jest jedyna możliwa taktyka? Usiłujemy zrównywać. I to się robi naprawdę niebezpieczne, bo nagle się okazuje, że Stanisław Piotrowicz to takie samo zło, a nawet większe, niż Kiszczak czy Jaruzelski. I takie mieszanie Polakom w głowach w kontekście historycznym jest najgroźniejsze. Rzeczywiście biedny poseł Piotrowicz urasta do jakiegoś demona w opowieści tamtej strony, a jednocześnie ta sama strona będzie usiłowała bagatelizować realne zbrodnie i prawdziwe koszmary, których dopuszczali się ludzie z nią zbratani. To jest coś niepokojącego - dodał.

Czy KRS jest legalny?

W dyskusji postawiono także pytanie, czy Krajowa Rada Sądownictwa jest legalna, czy nie - biorąc pod uwagę działania opozycji. Przeciwnicy Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie twierdzili, że KRS funkcjonuje niezgodnie z polskim prawem. Równocześnie w czwartek zgłosili swoich kandydatów do tej instytucji.

- Czy KRS jest legalny? No jest, skoro członkowie innych partii dali swoich kandydatów. Gdyby rzeczywiście był jakiś bunt i strajk, to członkowie innych partii by nie dawali swoich kandydatur i tyle - stwierdził Sławomir Jastrzębowski.

Problemy z głosowaniem

Z kolei Piotr Cywiński skomentował zarzuty opozycji dotyczące powtórzonego głosowania ws. KRS. Anulowanie głosowania wynikło z problemów technicznych, opozycja twierdzi zaś, że wzięło się to z niekorzystnego wyniku.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] P. Szefernaker o anulowaniu głosowania ws. KRS: próbują zrobić z igły widły

- Skoro posłowie nie mogli sobie poradzić z głosowaniem - bo to była inna forma głosowania - to należało to przerwać. Skoro zostało przerwane, to nie było sensu podawania, ile kto głosów zdobył. Ale jak się chce bić pianę, to zawsze można - mówił publicysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Debatę poranka" prowadził Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 22.11.2019

Godzina emisji: 8.35