Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 28.11.2019

J. Liziniewicz: kasta sędziowska charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności

- Spór o wymiar sprawiedliwości w Polsce pokazał, że kasta sędziowsko-prawnicza charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli również Agaton Koziński z "Polska The Times" i Dominik Mazur z Fundacji Republikańskiej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w ubiegłym tygodniu orzeczenie odnoszące się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. TSUE orzekał w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne innej izby Sądu Najwyższego, która podważała niezależność nowo powstałej izby SN. W swoim orzeczeniu luksemburski trybunał stwierdził, że w tej sprawie orzec ma polski SN.

morawiecki pap 1200.jpg
Premier: część środowiska sędziowskiego manipuluje wyrokiem TSUE

W Polsce trwają dyskusje o tym, czy swoim wyrokiem TSUE podważył funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej, czy też nie. Rośnie presja na Małgorzatę Gersdorf, I prezes SN, by jak najszybciej wydała w tej sprawie orzeczenie. W wywiadzie dla PAP wypowiedziała się o tym także premier Mateusz Morawiecki. Stąd też głównym tematem "Debaty poranka" był właśnie polski wymiar sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 rozmawiali o tym Agaton Koziński, Dominik Mazur i Jacek Liziniewicz.

Chaos w wymiarze sprawiedliwości

Agaton Koziński podkreślił, że w związku z politycznym zaangażowaniem środowiska prawniczego - po obu stronach - rośnie w Polsce chaos w całym wymiarze sprawiedliwości. Pojawiają się pomysły, by w sądach nie dopuszczać do orzekania sędziów wybranych przez nową KRS, z kolei premier Mateusz Morawiecki argumentował w wywiadzie, że to stara KRS była niekonstytucyjna. Zależnie od tego, po której stronie politycznej jest dany prawnik - jego interpretacje prawa są różne.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] M. Skowron: nie spodziewam się zmian w polskim systemie sądownictwa

- Nie ma już właściwe w Polsce prawnika z którym można skonsultować wyrok TSUE. Wszystkie interpretacje czyta się przez filtr polityczny, prawnicy i sędziowie zrobili wiele aby tak było, nikogo nie stać na bezstronność - mówił w Polskim Radiu 24.

"Napięcie będzie rosło"

Jacek Liziniewicz stwierdził, że w środowisku prawniczym panuje przekonanie, że orzeczenie wygłoszone przez Małgorzatę Gersdorf będzie stanowiło o niezależności wymiaru sprawiedliwości. - Granicą niezależności miałoby być zdanie sędzi Gersdorf i korporacji sędziowskiej. Spór o wymiar sprawiedliwości w Polsce pokazał, że kasta sędziowsko-prawnicza charakteryzuje się mafijnym dążeniem do jednomyślności - podkreślił.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ryszard Czarnecki o wyroku TSUE: można powiedzieć, że "Piłat z Luksemburga" umył ręce

Przypomniał także, że już obecnie w Polsce niezadowolenie z pracy wymiaru sprawiedliwości wyraża ok. 80 proc. społeczeństwa, a niebawem ta liczba wzrośnie. Zgodził się z nim Dominik Mazur, który stwierdził, że - obserwując obecne działania sędziów - należy spodziewać się wzrostu napięcia związanego z sądownictwem.

- Napięcie wokół sporów wymiarze sprawiedliwości może rosnąć. Wtedy przeprowadzenie reform w sądownictwie będzie mogło mieć większe poparcie społeczne i nie będzie tak kosztowne na poziomie politycznym - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Debatę poranka" prowadził Stanisław Janecki.

PR24/jmo

______________________

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 8.36