Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 20.11.2019

J. Saryusz-Wolski: wyrok TSUE po myśli zwolenników reformy sądownictwa

- Trybunał Sprawiedliwości UE nie zakwestionował żadnego przepisu dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz KRS - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Posłuchaj
  • 20.11.19 Jacek Saryusz-Wolski: TSUE sam przyznawał, że nie ma kompetencji, by narzucać model ustroju sądownictwa
Czytaj także

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Zdaniem TSUE, jeśli SN uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem TSUE - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do tej Izby należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

tsuwe.jpg
Jest wyrok TSUE ws. reformy sądownictwa

"Trybunał umył ręce od pytań prejudycjalnych"

Jacek Saryusz-Wolski zwracał uwagę, że w zasadzie została odrzucona, co jest absolutnym ewenementem, opinia rzecznika Trybunału, Jewgienija Tanczewa. - Można stwierdzić, że w orzeczeniu TSUE sam przyznawał, że nie ma kompetencji, by narzucać państwu członkowskiemu model ustroju sądownictwa. W warstwie formalno-prawnej Trybunał umył ręce od pytań prejudycjalnych. W sumie jest to bardziej po myśli zwolenników reformy sądownictwu, czyli rządu, niż tych, którzy chcieli uczynić z tej akcji instrument nacisku na Polskę i podważania tej reformy - mówił gość audycji.

"Trybunał Konstytucyjny może oceniać wyroki TSUE"

Europoseł komentował doniesienia, zgodnie z którymi Sąd Najwyższy chce ocenić, czy KRS może spełniać właściwie swoja rolę. – W tej materii mógłby się wypowiedzieć Trybunał Konstytucyjny. Nieprawdą jest to, co mówią niektórzy w Polsce, że TK nie może oceniać wyroków czy orzeczeń TSUE, ponieważ takie precedensy są,  a stworzył je Trybunał Konstytucyjny Niemiec z Karlsruhe. Trybunał mógłby orzec, czy w radach TSUE nie ma zaleceń sprzecznych z konstytucją RP. Sądzę, że Sąd Najwyższy zachowa się racjonalnie i nie będzie zwalczał części swojej struktury, jaką jest Izba Dyscyplinarna – zaznaczył poseł.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent o wyroku TSUE: kwestie, o które pytał SN, powinny zostać rozstrzygnięte w kraju

Rozmawiała Eliza Olczyk.

Polskie Radio 24/ka

---------------------------------------

Data emisji: 20.11.2019

Godzina emisji: 07:45