Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 14.01.2015

Tak kiedyś wyglądało studenckie życie na UW

Pierwsi studenci Uniwersytetu Warszawskiego nie mogli nosić wąsów ani brody. Specjalny inspektor kontrolował ich na kwaterach, a także sprawdzał czy przesiadują w kawiarniach i gospodach.
Pierwsi studenci nie mogli nosić wąsów ani brodyPierwsi studenci nie mogli nosić wąsów ani brodyPolona/domena publiczna
Posłuchaj
  • Dawne życie studenckie na Uniwersytecie Warszawskim (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

W 2016 r. Uniwersytet Warszawski skończy 200 lat. Na uczelni początkowo studiowało po kilkaset osób rocznie. W dobie Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego ta liczba była nieco większa. W latach 20. XX wieku licznik doszedł do 10 tys. studentów i UW stało się już wówczas uczelnią masową, a przy okazji największą w Polsce.

Dziś studiuje tu ok. 60 tysięcy młodych Polaków. Sumując te dane dojdziemy w przybliżeniu do liczby pół miliona osób, które przeszły przez mury Uniwersytetu Warszawskiego od początku jego istnienia.

Pierwsi studenci pochodzili z Królestwa Polskiego, głównie z Warszawy. Odsetek szlachty wśród nich wynosił 55 procent, a mieszczan 40. Ale np. na teologii było aż 30 proc. młodzieży chłopskiej. Dominował wiek ok. 20 lat, ale byli też studenci 13- i 45-letni. Większość musiała mieć maturę, reszta zdawała dodatkowy egzamin. Oceniani byli w sześciostopniowej skali. Sesja egzaminacyjna  trwała od 15  do 30 września i nie było poprawek.

O blaskach i cieniach studenckiego w XIX i na początku XX w. mówił w audycji dr Robert Gawkowski, historyk UW.

Polskie Radio jest patronem medialnym 200. rocznicy powołania Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk UW)

Data emisji: 13.01.2015

Godzina emisji: 23.14

pg/asz