Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 21.06.2020

Kulinarna historia świata. Czym rozkoszowano się przez wieki?

– Na zachowanych malowidłach widać jak podawano faraonowi lub innemu ważnemu urzędnikowi mnóstwo jedzenia. To były głównie ptaki: kaczki, gęsi, bociany. Jadano w tamtych czasach języki bocianie, a także języki flamingów. Te musiało być coś specjalnego, bo te ostatnie jadali Egipcjanie, a później także Grecy i Rzymianie – opowiada Łukasz Modelski, współautor książki "Mała historia kuchni. Dzieje się je"

Wydawnictwo Bajka/materiały prasowe Wydawnictwo Bajka/materiały prasowe

W starożytnym Egipcie wśród wykwintnych dań królowały także ryby. – Nil obfitował w ryby. Nie podawano krokodyli. Czemu? Były to zwierzęta święte. Egipcjanie wykorzystywali… odchody krokodyla do sporządzenia leku na astmę, w skład którego wchodziły także daktyle i słodkie piwo – opowiadał gość Katarzyny Stoparczyk.  


Posłuchaj
50:31 2020_06_21 09_07_42_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Chiny, czyli potęga kulinarna i królestwo… sosów (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

"Mała historia kuchni" to pełna zapachów i smaków opowieść o zmieniającej się (jak epoki) kulturze stołu i gotowania. Od starożytnego Egiptu, czyli początków wielkiej kuchni, po opisywany przez pisarzy science fiction, a teraz już przygotowywany w realu soylent – jedzenie zamiast jedzenia. Od chleba, który upiekł się przypadkiem, po jedzenie z drukarek 3D.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Łukasz Modelski (historyk, dziennikarz radiowej Dwójki, współautor książki "Mała historia kuchni. Dzieje się je")
Data emisji:
 21.06.2020
Godzina emisji: 9.07

materiały prasowe/gs