Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Piotr Radecki 23.12.2020

Świąteczna kartka pocztowa wciąż jest popularna

Przed laty w okresie świąteczno-noworocznym skrzynki pocztowe pękały w szwach: wszyscy wysyłali sobie kartki z życzeniami. I, co oczywiste, wszyscy je wcześniej pisali, co było zajęciem fajnym, ale też długotrwałym. A potem jeszcze trzeba było nakleić znaczki i wrzucić wszystkie kartki do skrzynki pocztowej.

shutterstock_sms-1200.jpg
Krótka wiadomość tekstowa, która zmieniła świat komunikacji

Dzisiaj, w dobie poczty elektronicznej, wysłanie kartki – oczywiście wirtualnej – do nawet tysiąca osób, zajmuje tyle, co wstukanie swojego imienia i nazwiska pod standardowym tekstem i wciśnięcie ikonki "wyślij". Szybko, tanio, łatwo. Ale przecież kiedyś to był cały rytuał...


Posłuchaj
03:11 2020_12_23 12_29_34_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Pocztówki świąteczne (Trójka do trzeciej)

– Tradycja przekazywania życzeń świątecznych sięga XVII wieku, jednak wtedy kartki czy liściki, pisane i ozdabiane ręcznie, były dostarczane przez posłańców, umyślnych. Pierwsza kartka pocztowa powstała w 1843 w Anglii, a jej twórcą był artysta Henry Cole – opowiada Justyna Jeleniewska-Janusz z muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. – Miał wielu znajomych i stwierdził, że nie będzie pisał kartek ręcznie. Dlatego ja zaprojektował i zlecił wydrukowanie – dodaje.

– Cyfryzacja usług pocztowych jest stałym trendem, więc co roku wysyłamy coraz mniej listów. Jednak wysyłanie pocztówek z życzeniami na Boże Narodzenie i Nowy Rok jest najsilniejsza tradycją: spośród wszystkich wysyłanych pocztówek, ponad 40 procent stanowią pocztówki bożonarodzeniowe – wylicza Andrzej Bodziony, wiceprezes Poczty Polskiej. 

– Jeszcze nie mamy dokładnych wyliczeń, jednak widać, że czas pandemiczny sprzyja renesansowi ich popularności. Pocztówek, podobnie jak paczek, jest zdecydowanie więcej – stwierdza.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Data emisji: 23.12.2020
Godzina emisji: 12.29

pr