Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Zuzanna Chowaniec 05.05.2021

Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

Permakultura to gałąź ekologicznego projektowania środowiska, która pozwala tworzyć między innymi samoregulujące się, ekologiczne ogrody. Zagadnienie będzie tematem warsztatów organizowanych w ramach 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Czym się charakteryzują ogrody permakulturowe i jak je stworzyć? – w programie "Trójka do trzeciej" opowiadała Monika Podsiadła, ogrodnik i specjalista w tej dziedzinie. 

Tegoroczny Piknik Naukowy organizowany jest pod hasłem "Klimat i my". Wydarzenie stanowi okazję do zapoznania się z trendami oraz rozszerzenia wiedzy w wielu dziedzinach. 

Posłuchaj
07:28 PR3_MPLS 2021_05_05-13-23-23_permakultura.mp3 Permakultura w ogrodzie. Co to takiego? (Trójka do trzeciej)

 

Permakultura

– Podczas warsztatów online będę mówić o sadzeniu, pikowaniu i własnoręcznym robieniu rozsad. Chcę zachęcić do tego, by swoje rośliny hodować od podstaw. Sadzonki, które kupujemy na bazarkach, często pochodzą z ziemi, która zawiera chemię, a więc rośliny nie są zupełnie ekologiczne – tłumaczyła Monika Podsiadła, ogrodnik i znawca zagadnienia permakultury. 

 W permakulturowym ogrodzie staramy się być samowystarczalni. Sadzonki przygotowujemy sami, podobnie jak kompost. Możemy użyć zwykłego, zrobionego z odpadków kuchennych, lub wermikompostu, czyli odpadków przerobionych przez dżdżownice kalifornijskie. To nawóz, który powstaje znacznie szybciej i ma lepsze właściwości, co znacząco wpływa na zdrowie rośliny, które na nim rosną – wyjaśniała.

Permakultura  Przekształcanie terenu pierwsze efekty / Permakultura od Zera

Rośliny bez przekopywania i podlewania

– Od ponad dwudziestu lat prowadzimy ogród, w którym nie przekopujemy ziemi. Ścielimy glebę materiałami organicznymi tak, by przyniosły one jak najwięcej korzyści. Dzięki tej metodzie ściółka trzyma wodę, gleba nie podlega erozji, a cały materiał kompostuje bezpośrednio na podłożu, na którym został położony. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie ma potrzeby orać ani przekopywać grządek. To świetne rozwiązanie w przypadku roślin wieloletnich – dodała Monika Podsiadła. 

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Więcej na temat ogrodów permakulturowych i nie tylko, dowiedzieć będzie się można podczas 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie odbywać będzie się stacjonarnie w weekend 7–9 maja oraz online do 15 maja 2021 roku. 

💦 Jak wyhodować myjkę kąpielową? 🪱 Za co powinniśmy kochać dżdżownice? Jak zmienia się życie w lasach i na mokradłach? 🌳...

Opublikowany przez Piknik Naukowy Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Monika Podsiadła, (ogrodnik, specjalista ds. permakultury)
Data emisji: 05.05.2021
Godzina emisji: 13.23


zch