Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Piotr Radecki 25.07.2021

Zwierzęta, które zmieniają historię świata

Kiedy opowiadamy o historii świata, jest to przede wszystkim historia ludzi, którzy ją tworzyli. Tymczasem często równie ważną rolę, a bywa nawet, że ważniejszą, odgrywają zwierzęta. I nie chodzi o słonie bojowe, konie kawaleryjskie czy psy stróżujące, ale o czworonogi, ptaki, a nawet morskie ssaki, które dokonały czynów niezwykłych, można by powiedzieć: zaskakująco ludzkich.

shutterstock_657707956 pustynia sahara 1200.jpg
Pustynie, czyli miejsca poza czasem

Opowieść o gęsiach kapitolińskich, które uratowały Rzym, to legenda. Jednak historia gołębia pocztowego Cher Ami, który poleciał na linię frontu i przekazał wiadomość ratującą życie kilkudziesięciu ludzi jest autentyczna, niedźwiedź Wojtek, który pomagał żołnierzom Andersa i przeszedł z nimi szlak bojowy także istniał naprawdę. A takich zwierząt jest bardzo dużo. Bo im uważniej je obserwujemy, tym bardziej możemy się przekonać, że bywają zaskakująco podobne do ludzi: są inteligentne, odważne, ciekawskie i pełne uczuć.


Posłuchaj
49:52 2021_07_25 09_11_37_PR3_Zagadkowa_niedziela.mp3 Ludzkie oblicze zwierząt (Zagadkowa niedziela)

– Okazuje się, że dzielimy ze zwierzętami o wiele więcej, niż nam się wydawało, a kolejne badania to udowadniają. Obserwacje udowadniają, że np. odczuwają emocje: miłość i nienawiść – mówi Wojciech Mikołuszko, przyrodnik, dziennikarz naukowy, autor książek dla dzieci. – Dla mnie niezwykle ważna jest owieczka Dolly, która przyszła na świat 25 lat temu, a zmarła sześć lat później. A dlaczego jest taka ważna? Bo to pierwszy ssak w historii, który został sklonowany – tłumaczy. 

– Fakt, że urodziła się Dolly, oznacza, że można sklonować również człowieka, który także przecież jest ssakiem. Tego oczywiście się nie robi, ale z drugiej strony pojawiła się możliwość, dzięki manipulacji genetycznej, leczenie chorób wrodzonych, wobec których dotychczas byliśmy bezradni – wskazuje Trójkowy gość. – Taką chorobą jest np. rdzeniowy zanik mięśni, który powodował, że dzieci umierały w wieku 2-3 lat. Obecnie już mamy leki genowe, dzięki którym te dzieci wracają do zdrowia – dodaje.

Twórca owcy Dolly o pożytkach z klonowania/YouTube Polska Agencja Prasowa


***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Wojciech Mikołuszko (przyrodnik, dziennikarz naukowy, autor książek dla dzieci)
Data emisji: 25.07.2021
Godzina emisji: 9.11

pr